Kodėl gydytojų chalatai yra balti?

75 % medicinos personalo visame pasaulyje nešioja baltus chalatus. Ar kada susimąstėte, kodėl?
 
Iki XIX amžiaus antros pusės gydytojai jokių ypatingų ir išskirtinių uniformų neturėjo. Tik rimtų operacijų metu jie užsidėdavo prijuostę ir užsimaudavo pirštines. Tuo metu gydytojai buvo laikomi tikrais herojais, ir atpažindavo juos ne iš aprangos, o iš veido.
 
Pirmasis apie būtinybę nešioti baltus chalatus prakalbo britų gydytojas Džozefas Listeris. Praėjusio amžiaus pradžioje, po ispaniškojo gripo epidemijos, balti chalatai pradėti naudoti jau beveik visur.

 
Dar vienas įdomus faktas. XX amžiuje pagal chalatus buvo vertinamas chirurgų profesionalumas. Kuo mažiau gydytojas operacijos metu išsitepdavo paciento krauju, tuo geresniu specialistu jis buvo laikomas.
 
Ne taip seniai anglai pradėjo diskutuoti, ar balti chalatai iš tikrųjų reikalingi. Buvo pamėginta tokios aprangos laikinai atsisakyti, tačiau paaiškėjo, kad pacientai gydytojais be specialios aprangos ėmė pasitikėti mažiau, o neretai ir iš viso jų imdavo bijoti.
 
Tad kodėl chalatai būtent baltos, o ne, pavyzdžiui, tamsiai mėlynos, rudos ar kitokios spalvos? Jei tikėtume kolometrijos duomenimis, balta spalva skatina žmogų atsiverti, atsiduoti, ir apskritai – teigiamai veikia pacientus. Žmonės baltais chalatais sukelia daug daugiau pasitikėjimo. Taip pat įrodyta, kad balta spalva gerina dėmesio koncentraciją, todėl gydytojas padaro mažiau klaidų.

» Rašyti komentarą