Ar žinojote, kad rūkymas gali lemti ne tik kvėpavimo sistemos susirgimus, bet ir akių ligas? Amžinės geltonosios dėmės degeneracijos riziką šis žalingas įprotis padidina net du kartus.
Klastinga diagnozė pacientui grasina aklumu, o gydymas, deja, gali tik sulėtinti ligos progresą. Sekmadienį laidoje „Sveikata.lt“ kalbėsime apie šią ligą iššaukiančius veiksnius bei galimą prevenciją.
Dauguma žmonių bijo glaukomos ar kataraktos. Tačiau apie amžinę geltonosios dėmės generaciją nėra girdėję. Laidos pašnekovė, Vilniaus ir Šiaulių „Kardiolitos klinikų“ Akių ligų centro gydytoja oftalmologė Eglė Skarupskienė teigia, kad sergamumas šia liga sparčiai auga: „Geltonoji dėmė yra centrinė tinklainės dalis, kuri atsakinga už gerą matymą. Būtent su amžiumi čia prasideda pokyčiai, dėl ko ima prastėti rega. Labai gaila, bet ši liga dažnėja visame pasaulyje ir naujausių tyrimų duomenimis, tai yra dažniausia aklumo priežastis“.
Yra teigiama, kad amžinė geltonosios dėmės degeneracija labiau paveikia mėlynakius, negu tamsiaakius bei labiau moteris, nei vyrus. „Pagal statistiką moterys iš tiesų serga dažniau. Mėlynakiai taip pat. Kuo tamsesnė mūsų rainelė, t.y. akių spalva, tuo daugiau pigmento melanino ji turi, o taip pat daugiau pigmento turi ir tinklainė. Būtent jis apsaugo akį nuo šviesos poveikio bei vykstančių reakcijų. Taigi, kuo akis tamsesnė, tuo ji atsparesnė išoriniam poveikiui“ – teigia oftalmologė.
Plačiau apie amžinę geltonosios dėmės degeneraciją, jos riziką sukeliančius veiksnius bei prevenciją – jau šį sekmadienį, 9 val. ryte, laidoje „Sveikata.lt“ per TV3!