Daugiau kaip pusė papuošalų kelia grėsmę sveikatai

Kaip rodo naujausi tyrimai, pigūs papuošalai, pavyzdžiui, apyrankės, karoliai, auskarai ir pakabučiai, kuriuos perkame sau ir savo artimiesiems, dėl naudojamų metalų ir cheminių medžiagų gali būti pavojingi. Ukrainoje daugiau kaip pusėje patikrintų papuošalų buvo labai daug toksinų, kurie gali daryti neigiamą įtaką tiek mūsų, tiek mūsų vaikų sveikatai. Turint omenyje tai, kad papuošalai pas mus atkeliauja iš tų pačių šalių, kaip ir į Ukrainą, atlikti tyrimai turėtų priversti susimąstyti ir padaryti tinkamas išvadas.

Toksiški papuošalai parduodami ir populiariose parduotuvėse

Senas priežodis, kad gauname tai, už ką mokame, panašu, yra tikra tiesa, kai kalbame apie pigius papuošalus, parduodamus suaugusiesiems ir vaikams. Mičigane esantis Anos Arbor ekologijos centras neseniai publikavo paskutinio tyrimo rezultatus, kurie parodė, kad daugelyje „už patrauklią kainą“ parduodamų papuošalų (apyrankių, vėrinių) rasta gausybė toksinų, pavyzdžiui, švino, arseno, bromo, chloro ir kadmio.

Mokslininkai ištyrė 99 papuošalus iš 14 skirtingų JAV parduotuvių. Papuošalai tirti rengeno-fluorescensiniu analizatoriumi, kuris parodė, jog dirbiniuose buvo toksiškų elementų. Štai ką išsiaiškino mokslininkai:

 

  • 57 % dirbinių buvo įvertinti kaip keliantys didelę grėsmę žmogaus sveikatai, kadangi juose buvo daugiausia kurios nors pavojingos medžiagos;
  • 6 % įvertinti kaip keliantys vidutinišką grėsmę sveikatai, kadangi pavojingų medžiagų, buvusių po vieną ar kelias, buvo gerokai mažiau;
  • 37 % įvertinti kaip mažai pavojingi sveikatai, kadangi juose rasta nedidelis kiekis vienos ar kelių kenksmingų medžiagų.


Cheminės medžiagos, rastos papuošaluose

Štai kokių cheminių medžiagų, keliančių pavojų sveikatai, rasta ištirtuose papuošaluose:

 

  • Arsenas: 12 iš 95 (13 %) patikrintų papuošalų buvo daugiau kaip 100 promilių arseno.
  • Bromo turintys antipirentai: 7 iš 95 papuošalų turėjo daugiau kaip 1000 promilių bromo.
  • Kadmis: 10 papuošalų rasta daugiau kaip 100 promilių kadmio (viename arba keliuose elementuose).
  • Chloras: 11 iš 95 papuošalų rasta daugiau kaip 25 000 promilių chloro.
  • Kadmis: 92 iš 95 papuošalų turėjo daugiau kaip 100 promilių chromo.
  • Švinas: jo rasta daugiau kaip pusėje papuošalų. 50 % iš jų švino buvo daugiau kaip 300 promilių, o tai  viršija normą, leidžiamą vaikiškoms prekėms, nustatytą Prekių saugumo komisijos.
  • Gyvsidabris: 5 iš 95 papuošalų turėjo daugiau kaip 100 promilių gyvsidabrio.
  • Nikelis: 30 iš 95 papuošalų turėjo daugiau kaip 100 promilių gyvsidabrio.


Mažų vaikų sveikatai kyla didžiausias pavojus, kadangi jie dar auga, gali įsikišti papuošalus į burną, vadinasi, labai tikėtina, kad mažyliai nuodingas medžiagas tiesiog praris. Tėvai ir kiti suaugusieji neturėtų leisti žaisti vaikams su pigiais papuošalais ir juos nešioti, o ypač – palikti vienus ir be priežiūros.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Darius
2013-02-24 02:01
Nesamonės, klaidu daugybė.
alergiska
2013-02-17 19:10
toksinu yra ne tik papuosaluose bet ir paprastu kelniu sagose. as pavizdziui negali nesiot kelniu su metaline saga nes iskart pradeda pulioti ta vieta kur lieciasi. o apie pigius papuosalus nera net kalbos. nesioju tik sidabra ir auksa
Dovile
2012-04-17 17:13
Ausys parodo ar tinka auskarai ar ne, o ka daryti su grandinelemis, apyrankemis, pakabukais visokiais? Negi atejus i parduotuve pradesi draskyti akis pardavejoms kad istirtu toksinu kieki? Nesuprantu tokiu straipsniu tikslo, nu gerai pavojinga tai pavojinga, nu bet o tai ka panelems daryt??? ismesti viska ir nebepirkti daugiau? Juokinga tikrai