Žemas testosterono lygis yra susijęs su padidėjusia vyrų diabeto rizika, teigia Edinburgo universiteto mokslininkai.
Visų pirma jis yra susijęs su nutukimu – visiems gerai žinomu diabeto rizikos faktoriumi. Šis hormonas veikia riebalines ląsteles per androgeninius receptorius, aktyvuodmamas genus, susijusius su nutukimu ir diabetu. Bėgant metams, vyrų kraujyje testosterono lygis krinta, o kartu su nutukimu tai didina diabeto vystymosi riziką.
Bandymai, atlikti su pelėmis, parodė, kad gyvūnai, turintys riebaliniame audinyje androgeninių receptorių, yra atsparesni insulino poveikiui. Jeigu tokiems graužikams duodama daug riebaus maisto, jie priauga svorio ir tampa atsparūs insulino poveikiui.
Mokslininkų nuomone, sumažėjus testosterono lygiui, atsparumas insulinui ima labai priklausyti nuo baltymo RBP4. Graužikų, kurių organizme testosterono buvo mažiau, RBP4 lygis buvo didesnis.
Tikimasi, kad šis atradimas padės sukurti naujus gydymo būdus, kuriais bus galima kontroliuoti baltymo RBP4 gamybą ir sumažinti diabeto vystymosi riziką tiems vyrams, kurių kraujyje testosterono lygis yra žemas.
Testosteronas veikia vyriškų lytinių organų ir antrinių lytinių požymių vystymąsi, reguliuoja spermatogenezę ir lytinę elgseną, yra svarbus azoto ir fosforo apykaitai. Neseniai nustatyta, kad vyrai, kurių organizme testosterono yra mažiau, dažniau miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų.
Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.
Kitas faktas
Komentarai