Dažniausiai prostatos vėžys vyrus užklumpa, rodos, visai netikėtai. Vis dėlto, sveikatos priežiūros specialistų teigimu, šiai grėsmingai ligai ir pražūtingoms pasekmėms kelią gali padėti užkirsti profilaktiniai tyrimai ir ankstyva diagnostika. Taigi, į ką vertėtų atkreipti dėmesį ir kokie simptomai išduoda prostatos vėžį?
Šlapinimosi problemos
Pirmieji ženklai galintys išduoti prostatos pakitimus yra nuolatinis noras šlapintis, šlapimo nelaikymas, dažnas naktinis šlapinimasis ar sunkumas šlapinantis net jaučiant pilną šlapimo pūslę.
Nors iš pirmo žvilgsnio minėtieji simptomai gali nesukelti nepatogumų, tačiau juos pastebėjus vertėtų nedelsti ir kreiptis į šeimos gydytoją.
Gumbelis ant sėklidžių
Taip, kaip patariama tikrinti apgamus ir jų pakitimus, taip vertėtų tikrinti ir sėklidžių pokyčius. Jei pastebėjote pakitusią sėklidžių formą, svorį, spalvą ar apčiuopėte gumbelį – nenumokite į tai ranka ir apsilankykite specialisto kabinete.
Kraujas išmatose ar šlapime
Pastebėjus kraują išmatose ar šlapime, būtina kreiptis į šeimos gydytoją. Kraujas išmatose yra vienas iš įspėjamųjų žarnyno vėžio požymių. Jeigu pastebėjote kraują šlapime, tai gali būti šlapimo pūslės, prostatos arba inkstų vėžio ženklas.
Varpos pokyčiai
Jei pastebėjote kokių nors odos pokyčių ant varpos – nenumokite į tai ranka. Galbūt pastebėjote raudoną dėmę, aksominį bėrimą po apyvarpe, spalvos pasikeitimus arba pastorėjusią oda – visi šie požymiai, tai organizmo siunčiamas signalas, kad kažkas vyksta ne taip, organizme plinta uždegimas ar atsirado piktybinių darinių.
Svorio praradimas
Visada malonu pastebėti, kad krenta svoris, tačiau greit krentantys kilogramai gali būti įspėjimas, kad kažkas ne taip. Svarbiausia jei tai vyksta be jokios priežasties.
Jeigu be jokios priežasties atsikratėte daugiau nei 5 kg, tai gali būti pirmieji kasos, skrandžio, stemplės, prostatos ar plaučių vėžio požymiai.
Nuolatinis nuovargis
Jei nuolatos jaučiatės pavargęs, stinga jėgų, o net ir paprasčiausios kasdienės užduotys reikalauja daugybės valios ir pastangų – pats laikas sunerimti. Ilgai besitęsiantis, nepaaiškinamas ir niekaip nepraeinantis nuovargis gali signalizuoti vėžį.
Prevencija
Valstybinės ligonių kasos teigimu, prostatos (priešinės liaukos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, kuriems periodiškai gali būti atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (toliau – PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, kuris prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją.
Jeigu jaučiate danties skausmą, pridėkite prie danties gabaliuką svogūno. Skausmas turėtų atlėgti.
Kitas faktas
Komentarai