Vaistininkė įspėja: pavojai intymiai moterų sveikatai vasarą tyko ir paplūdimyje

Vaistininkė įspėja: pavojai intymiai moterų sveikatai vasarą tyko ir paplūdimyje
@ Shutterstock

Niežulys, nemalonus kvapas ar intymios zonos skausmai – nemalonūs, bet gana įprasti tokių, ligų, kaip pienligė ar bakterinė vaginozė, simptomai. Šios uždegiminės ligos vasarą moteris užklumpa dažnai, nors vos keli paprasti patarimai gali padėti jų išvengti. Tiesa, specialistai pažymi, kad intymios sveikatos problemas gali rodyti ir kiti, mažiau atpažįstami, simptomai, tad pajutus bet kokius nemalonius pokyčius vertėtų pasitikrinti.

Vaistininkė Jovita Juodskukytė sako, kad dažniausios problemos, dėl kurių moterys ateina į vaistinę, turi gana ryškius simptomus – pakinta išskyros, atsiranda nemalonus kvapas, niežulys, perštėjimas. Tai dažniausiai rodo, jog imunitetas nusilpo ir prasidėjo uždegimas – pienligė arba bakterinė vaginozė. Vis dėlto, reikėtų atkreipti dėmesį ir į kitus požymius – labai stipraus, sunkiai pakeliamo skausmo menstruacijų metu jausti neturėtumėte. Toks skausmas – ženklas pasitikrinti.

„Kiekvienai moteriai labai svarbu stebėti savo savijautą. Gausios, nereguliarios ar skausmingos menstruacijos, ypač jeigu skausmas jaučiamas kelias dienas prieš ir po menstruacijų, atsiradusios rudos išskyros, skausmas šlapinantis ar ilgai besitęsiantis nuovargis, gali būti vieni pirmųjų endiometriozės požymių. Juos pajutus reikėtų kreiptis į gydytoją ir pasitikrinti, nes ilgainiui ši liga gali sukelti nevaisingumą“, – sako vaistininkė.

Labai svarbu stebėti ir hormonų pokyčius, pavyzdžiui, jeigu stipriai padidėja plaukuotumas ir plaukai ima augti ant šlaunų, nugaros, sėdmenų ar staiga suprastėja veido odos būklė, padaugėja spuogų, tai irgi gali signalizuoti, kad intymi sveikata sutriko.

Vasarą pavojų daugiau

Pasak vaistininkės, ypač atidžios moterys turėtų būti vasarą, mat šiluma ir drėgmė yra būtent tie komponentai, kurie sukuria palankiausias sąlygas veistis bakterijoms.

„Vasarą pakyla oro temperatūra, dažniau prakaituojame, tad didėja ir pasikartojančių intymios sveikatos problemų tikimybė. Šiltuoju metų laiku reikėtų vengti aptemptų drabužių, sintetinių apatinių, su kuriais yra karšta ir oda nekvėpuoja“, – pataria specialistė.

Atsakingai reikėtų mėgautis ir maudynėmis vandens telkiniuose. Paplūdimyje dažnai sėdime ant paviršių, kurie nėra švarūs, o išsimaudžius, kol maudymosi kostiumėlis dar drėgnas, susidaro puiki terpė daugintis bakterijoms. „Norint apsisaugoti, reikėtų iš karto po maudynių nusiprausti po dušu ir apsirengti švariais apatiniais, tačiau būnant paplūdimyje tai padaryti ne visada pavyksta, todėl reikėtų bent pasistengti greičiau persirengti, nelaukite, kol maudymosi kostiumėlis išdžius ant kūno“, – sako J. Juodsnukytė.

Higiena ir imuniteto stiprinimas

Jeigu dalį sutrikimų gali lemti moters genetika, būtent pienligei ir bakterinei vaginozei kontroliuoti užtenka pakeisti kasdienius įpročius. Ypač svarbu laikytis tinkamos higienos – lytinių organų negalima prausti muilu ar visam kūnui skirtais prausikliais, nes pažeidus bakterijų pusiausvyrą, uždegimų rizika tik didėja.

„Sveikai moteriai gali užtekti praustis paprasčiausiu vandeniu ir kartą į savaitę panaudoti specialų intymiai higienai skirtą prausiklį. Tačiau moterims, kurių organizmas linkęs į susirgimus, taip pat vasaros sezonu, prausiklis reikalingas kasdieniam naudojimui“, – sako J. Juodsnukytė. Ji pataria prausiklį rinktis kuo natūralesnį, be dažiklių ir kvapiklių; miklofloros palaikymui naudinga pieno rūgštis, raminantys ingredientai – ramunėlės, alavijas.

Užtikrinti gerą sveikatą gali padėti ir subalansuota mityba, reikėtų vengti streso, dėvėti medvilninius apatinius. Pasak vaistininkės, natūralią makšties mikroflorą gali paveikti ir antibiotikai, todėl jeigu gydytojas paskyrė šių vaistų kursą, kartu būtina pasirūpinti probiotikais, kurie padeda atstatyti gerųjų bakterijų pusiausvyrą.

Pienlige ir bakterine vaginoze, kaip ir visomis kitomis infekcijomis, dažniausiai susergama tuomet, kai imunitetas nusilpsta. Vasara yra būtent tas sezonas, kai organizmą galima stiprinti ir pradėti kaupti vitaminų atsargas natūraliomis priemonėmis – valgykite daugiau šviežių uogų, vaisių, daržovių. Papildomai apsaugai naudinga pavartoti vitaminą C, ežiuolės ar cinko preparatus.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Viename kvadratiniame pažasties odos centimetre gali būti iki 500 milijonų bakterijų

Kitas faktas