Vaikai, kurie priversti kvėpuoti tabako dūmais, net ir užaugę rizikuoja susirgti daugybe įvairiausių ligų. Prie tokios išvados priėjo amerikiečių mokslininkai, atlikę didelio masto tyrimus Tucson Epidemiological Study of Airway (pradžia – dar 1972 metais).
40 metų trukęs tyrimas rodo, kad pasyvus rūkymas vaikystėje yra susijęs su kvėpavimo takų ligomis suaugus. Tokie žmonės turi bėdų dėl knarkimo ir lėtinio kosulio.
Iš viso tyrime dalyvavo 3805 vaikai iš 1655 JAV šeimų. Kas dvejus metus (iki 1996 metų) jie pildė anketą apie savo sveikatos būklę. Pastaruoju metu, siekiant išanalizuoti 40 metų duomenis, ištirtas 371 eksperimento dalyvis. Buvo aiškinamasi, ar tiriamieji serga astma, skundžiasi kosuliu ir knarkimu, besitęsiančiu ilgiau nei 3 mėnesius.
Pagal tyrimų rezultatus dalyviai buvo padalinti į 4 grupes. Į pirmąją pateko žmonės, kurie niekada neturėjo minėtųjų simptomų. Antrąją grupę sudarė dalyviai, kuriems simptomai pasireiškė ne vaikystėje, o jau suaugus. Trečiąją – asmenys, kuriems pakaitomis kartojosi vaikystėje prasidėję simptomai, o ketvirtąją – žmonės, kuriems tie patys simptomai reiškėsi ir vaikystėje, ir suaugus.
Paaiškėjo, kad 52,3 % dalyvių buvo priversti kvėpuoti tabako dūmais nuo gimimo iki 15 metų.
Kad rezultatai būtų patikimesni, atsižvelgta į dalyvių amžių ir lytį, stebėjimo trukmę ir potraukį tabakui. Galų gale pripažinta, kad tarp pasyvaus rūkymo vaikystėje ir minėtųjų kvėpavimo takų simptomų yra tiesioginis ryšys.
Kaulai yra organizmo kraujo gamykla. Kas sekundę kaulų čiulpai pagamina 3 milijonus raudonųjų kraujo kūnelių
Kitas faktas
Komentarai (4)