Tuberkuliozė – plačiausiai pasaulyje paplitusi infekcinė liga, kuria Lietuvoje kasmet suserga tūkstančiai žmonių, o kai kurie atvejai baigiasi mirtimi. Taigi, kuo dar gali būti pavojinga tuberkuliozė?
Klastingi simptomai ir ligos plitimas
Pagrindinis ligos šaltinis yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis asmuo, kadangi jam kosėjant į aplinką patenka Mycobacterium tuberculosis – bakterija, galinti užkrėsti kitą žmogų, tačiau derėtų prisiminti, kad ji plinta ne tik sergančiajam kosint, bet ir kalbant arba skrepliuojant. Rizika susirgti tuberkulioze didėja esant dideliam bakterijų kiekiui aplinkoje, ilgą laiką būnant vienoje patalpoje su sergančiuoju, taip pat socialinio susibūrimo vietose arba uždarose patalpose.
Tuberkuliozės simptomai yra nespecifiniai ir gali būti maišomi su įprastais peršalimo požymiais: bendru silpnumu, karščiavimu, prakaitavimu arba nuovargiu. Tačiau išskirtinis tuberkuliozės bruožas – ilgiau negu tris savaites trunkantis kosulys, ligai pažengus – kosėjama kraujingomis išskyromis.
Liga gali pažeisti ir kitus kūno organus: stuburą, inkstus, smegenis, tuomet ligos simptomai priklauso nuo paveiktos vietos. Pavyzdžiui, tuberkuliozei pažeidus gerklas, užkimsta balsas ir skauda gerklę.
Silpnas imunitetas ir žalingi įpročiai – raktas į tuberkuliozę
Nors tuberkulioze gali užsikrėsti kiekvienas kvėpuojantis, tačiau rizika susirgti didėja esant nusilpusiam imunitetui, kurio būklei įtakos turi nevisavertė mityba, alkoholis, narkotinės medžiagos, ilgą laiką vartoti antibiotikai.
Tabako vartojimas – pavojingiausias žalingas įprotis, glaudžiai susijęs su padidėjusia tuberkuliozės rizika, kadangi rūkant yra tiesiogiai veikiami kvėpavimo takai bei cigaretėse esančios kenksmingos medžiagos žaloja bronchus dengiančią gleivinę, sutrikdydamos apsauginį barjerą. Be to, atlikti tyrimai rodo, kad rūkantieji dažniau serga sunkesnėmis tuberkuliozės formomis ir jų gydymas yra ne toks efektyvus kaip nerūkančiųjų.
Galima išvengti
Veiksmingiausia profilaktika – pilnai išgydytas sergantysis, kuris neplatina tuberkuliozės bakterijos, tačiau daktarų teigimu, dėl plataus ligos paplitimo, mirčių atvejų ir lengvų būdų ja užsikrėsti, derėtų paskiepyti 3 – 5 dienų amžiaus naujagimius, kadangi tuberkuliozės injekcija nėra rekomenduojama suaugusiems žmonėms.
Be to, kiekvienais metais galima atlikti profilaktinį plaučių rentgeno tyrimą, kuris gali parodyti ar sergate tuberkulioze, tačiau visų svarbiausia kasdien stiprinti imunitetą: sveikai maitintis bei vengti žalingų įpročių, ypatingai rūkymo.
Knarkimo problemos nekankina kosmonautų. Nesvarumo būsenoje išnyksta ne tik ši, bet ir kitos su miegu susijusios problemos.
Kitas faktas
Komentarai