Tikriausiai esate girdėję, kad šlapimo spalva gali atskleisti, kokia mūsų sveikata, ar suvartojame pakankamai skysčių, kokį maistą valgome ir net tai, kaip organizmas reaguoja į vaistus. Štai, ką šlapimo spalva pasako apie mūsų sveikatą, ir kokias ligas gali signalizuoti.
Bespalvis šlapimas
Tikriausiai esate girdėję, kad žmogaus organizmui per dieną vidutiniškai reikia išgerti aštuonias stiklines (arba maždaug 1,5-2 litrus) vandens. Tačiau jeigu jūsų šlapimas atrodo kaip vanduo, greičiausiai išgėrėte jo daugiau. Aišku, organizmui taip jūs nepakenksite, tačiau vargu ar norėsite praleisti pusę dienos tualete.
Balta
Jeigu pastebėjote, jog šlapinatės baltai – spalva neskaidri, miglota – tai reiškia, kad iš organizmo kartu su šlapimu pasišalina pūliai. Tai pastebėjus derėtų nedelsiant kreiptis į medikus ir laikytis jų skirto gydymo.
Blankiai geltona
Tokia šlapino spalva yra tiesiog ideali. Turėtumėte stengtis, kad jūsų šlapimo spalva būtų tarp bespalvės ir obuolių sulčių spalvos.
Žalia
Yra žinoma, jog smidrai šlapimui suteikia nemalonų kvapą, tačiau kartais jie šlapimą dar ir nudažo. Jeigu smidrų nevalgėte, gali būti, kad sergate šlapimtakių infekcija. Nors ši forma yra itin reta, ją sukeliančios bakterijos taip pat padeda inkstų akmenų susiformavimui. Tokiu atveju būtų geriausia kreiptis į medikus ir laikytis paskirto gydymo.
Ryškiai geltona
Jeigu jūsų šlapimas neoninis (ryškiai geltonas), tuomet jums reikėtų kaltinti B grupės vitaminus. Dažniausiai tai vyksta naudojant maisto papildus, tad nereikia dėl to jaudintis. Beveik visų miltivitaminų sudėtyse yra riboflavinų, kurie ir lemia šią ryškią spalvą.
Oranžinė
Lygiai kaip ir oda, valgant daug morkų šlapimas taip pat gali pakeisti spalvą. Per didelis suvartotas beta-karotino kiekis yra pašalinamas šlapinantis. Nereceptiniai šlapimo takų infekcijai gydyti skirti ir kraują skystinantys vaistai taip pat gali pakeisti šią spalvą. Paprastai tai nereiškia nieko blogo, tačiau jeigu pastebite, kad pagelto ir akių obuoliai – gali būti, kad yra kepenų pažeidimų.
Rusvai geltona
Spalva panaši į obuolių sulčių ir yra tamsiausia ir normalaus šlapimo spektro. Jums nereikėtų nerimauti, nes jūsų šlapimas yra tiesiog koncentruotas – jums tiesiog reikia gerti daugiau vandens.
Ruda
Rudos spalvos šlapimas gali būti susijęs su mioglobinurija. Tai – patologinis sindromas, atsirandantis labai yrant raumenų baltymams, po sunkių traumų ir kitų patologinių būsenų. Minimali mioglobinurija atsiranda, susirgus miokardo infarktu ir endometritu. Yrant raumenims, iš raumenų ląstelių išsiskiria iki 75 proc. mioglobino. ir 65 proc. kalio.
Rožinė arba raudona
Greičiausiai tai burokėlių, rabarbarų ar gervuogių valgymo pasekmė. Jei maisto produktai yra šlapimo spalvos priežastis – tai turėtų praeiti per parą, tačiau jeigu niekas nesikeičia – tai gali būti šlapimo pūslės ar inkstų auglio simptomas. Jei neseniai nesimaitinote nei vienu iš aukščiau išvardintų produktų, šlapime pastebite kraujo krešulių ar šiaip audinių, derėtų nedelsti ir kreiptis į medikus. Abu šie augliai yra itin reti, tačiau dažnai nediagnozuojami. Taip dažniausiai nutinka moterims, kadangi šios neretai kraujavimą sieja su menstruacijomis.
Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti
Kitas faktas
Komentarai