Iš viso žinoma apie 150 žmogaus organizme galinčių gyventi kirmėlių rūšių, tačiau svarbiausių iš jų yra mažiau nei 10. Jos parazituoja vaiko žarnose ir kituose organuose. Labiausiai paplitusios – askaridės, plaukagalviai ir spalinės.
Kadangi kirmėlėmis užsikrečiama per nešvarias rankas, žaislus bei neplautus vaisius ir daržoves ir netinkamai pagamintą maistą – dažniausiai kirmėlyčių aukomis tampa mūsų mažieji.
Askaridozė
Askaridės, tai apvalios, 15-40 centimetrų ilgio kirmėlės, gyvenančios plonojoje žarnoje. Užsikrečiama jomis per nešvarias rankas, neplautas daržoves, vaisius ir uogas, auginamas daržuose ir tręšiamas žmogaus išmatomis. Įprastai askaridėmis užsikrečiama šiltuoju periodu, tačiau užsikrėsti nuo kito žmogaus neįmanoma, kadangi išskiriami kiaušinėliai nėra subrendę, kitaip tariant – juose neišsivysčiusios lervos. Kad lerva subręstų – ji turi kelias savaites išbūti šiltoje ir drėgnoje dirvoje.
Askaridėmis užsikrečiama subrendusiems kiaušinėliams patekus į burną. Žarnose iš subrendusių kiaušinėlių išsirita lerva, kuri įsiskverbia į plonosios žarnos gleivinę ir iš ten patenka į venas, o su krauju perkeliauja į kepenis, širdį, plaučių arteriją ir plaučius. Per plaučių kapiliarų sieneles askaridė keliauja į alveoles, bronchioles, bronchus, trachėją, burnos ertmę ir iš čia su seilėmis vėl patenka į virškinimo traktą. Žarnose išsivysto subrendę patelės ir patinėliai. Ciklas žmogaus organizme trunka apie 2,5 mėnesio, taigi jei vaikas užsikrečia vasaros viduryje, kiaušinėliai su išmatomis pradeda išsiskirti tik rugsėjo mėnesį.
Lervoms migruojant gali būti įvairaus ryškumo bendros ir vietinės reakcijos. Lervoms skverbiantis pro žarnų sienelę ir patenkant į kepenis, gali skaudėti pilvą. Vaikas gali skųstis nuovargiu, bendru silpnumu, galvos svaigimu, skausmu, sausu kosuliu, nemaloniu jutimu trachėjoje. Jis netenka apetito, jį pykina, atsiranda įvairūs alerginiai reiškiniai, bronchinės astmos priepuoliai.
Knarkimo problemos nekankina kosmonautų. Nesvarumo būsenoje išnyksta ne tik ši, bet ir kitos su miegu susijusios problemos.
Kitas faktas
Komentarai (1)