Šiltose Viduržemio jūros pakrantėse augantys tikrieji skaistminai (Vitex agnus-castus L.) žavi savo dydžiu, grakščiais lapais, violetinių žiedelių kekėmis ir nauda nemalonių priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomų kamuojamoms moterims.
Skaistminai užauga iki 3-5 metrų aukščio, jų lapeliai pailgi, tamsiai žalios spalvos, išsidėstę plaštakiškai, o šviesiai violetiniai, smulkūs žiedai susitelkę į aukštas kekes. Rudeniop augalai subrandina raudonos ir geltonos spalvos, savo skoniu pipirus, šalavijus primenančias uogeles. Šiandien šie augalai labai mėgiami ir vertinami, jie gausiai auginami subtropinio klimato šalyse, ganėtinai sausose, nuo vėjų apsaugotose ir saulės lepinamose vietose, o jų vaistinė žaliava bei iš jos pagaminti preparatai vertinami visame pasaulyje.
Skaistminus vertino jau senovės romėnės
Ilgą laiką skaistminai buvo ir tebėra svarbi liaudies medicinos dalis. Viduržemio jūros pakrantėje įsikūrę Afrikos gyventojai iki šių dienų renka bei vartoja įvairias augalo dalis. Iš jų gaminamos įvairios tinktūros, gydomieji sirupai, spaudžiamos sultys, augalas valgomas žalias. Tikima, kad jo vaisiai bei uogos teigiamai veikia tiek moterų, tiek ir vyrų reprodukcinę sistemą.
Augalą pastebėjo ir aprašė 23-aisiais metais po Kr. gimęs romėnų gamtininkas, istorikas, filosofas Plinijus Vyresnysis. Jo veikale „Gamtos istorija“ pasakojama, kad ištekėjusios moterys, besiruošdamos deivės Demetros garbei rengiamam festivaliui, į savo patalus prisidėdavo skaistminų lapų ir stiebų. Jų vyrai tomis dienomis išvykdavo dirbti laukuose, tad žmonoms teko laikytis griežto celibato. Buvo tikima, kad skaistminas padėdavo moterims apsivalyti, atsilaikyti prieš kūniškas aistras ir pasiruošimo šventei metu išlikti skaisčioms. Manoma, kad ši tradicija ir „pavadino“ augalą.
XIII amžiuje augalą aprašė britų mokslininkas ir vertėjas Džonas Trevisa, o XVI amžiuje - britų botanikas Viljamas Terneris. Jie teigė, kad skaistminas sumažina lytinį potraukį vyrams, tad šį augalą imta vadinti „vienuolių pipirais“. Manoma, kad jo pipiriukus primenančias uogas ar iš jų pagamintus preparatus vartojo skaistybės įžadus davę dvasininkai. Egzistavo ir priešingas požiūris - galima rasti informacijos, kad skaistminai turi afrodiziakinių savybių. Tiesa, šiuolaikinė medicina ir atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad skaistminai iš tiesų teigiamai veikia sveikatą, tačiau libido slopinimą ar, atvirkščiai, sustiprinimą mokslininkai vertina kritiškai.
Skaistminų uogų preparatai - gamtos dovana šiuolaikinėms moterims
Šiandien sveikatos gerinimui naudojami preparatai iš smulkių skaistminų uogų. Jos savyje sukaupia eterinius aliejus, diterpenoidus, flavonoidus (viteksinas ir kasticinas), alkaloidus, p-hidrobenzoinę rūgštį, steroidinių (t.y. antinksčių žievės ir lytinių liaukų) hormonų gamybai reikalingas medžiagas.
Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad tikrojo skaistmino vaisiuose esančios veikliosios medžiagos efektyviai sureguliuoja moterų sveikatai ir gerai savijautai ypač svarbių hormonų (estrogenų, progesterono, prolaktino) apykaitą. Preparatai su šių vaisių ekstraktu padeda numalšinti priešmenstruacinį sindromą (PMS), palengvina jo simptomus - krūtų skausmą ir tempimo krūtyse jausmą, galvos maudimą, dirglumą, irzlumą, liūdesį.
Taip pat pradedamas tirti skaistminų uogų preparatų poveikis reguliuojant moterų menstruacijų ciklą, esant nereguliariam ar labai silpnam kraujavimui, manoma, kad šio augalo veikliosios medžiagos gali pasitarnauti policistinių kiaušidžių sindromo kamuojamoms moterims.
„Prefemin“ su skaistminų ekstraktu efektyviai malšina PMS simptomus
Moterims skirtas vaistas „Prefemin“ įrodo tikrųjų skaistminų teigiamą poveikį sveikatai. Vaisto veiklioji medžiaga yra šio augalo vaisių sausasis ekstraktas, kovojantis su PMS, efektyviai malšinantis jo nemalonius bei varginančius simptomus. „Prefemin“ 3 mėnesius vartojusios moterys teigė pajutusios ženklų būklės pagerėjimą - sumažėjo krūtų jautrumas, galvos skausmas, pilvo pūtimas, moterys buvo mažiau dirglios, piktos, nebekamavo nuotaikų kaita.*
Šį vaistą gali vartoti vyresnės nei 18 metų merginos ir moterys, kurios skundžiasi PMS ar jo simptomais. Prieš vartodamos „Prefemin“ su gydytoju turi pasitarti pacientės, kurios serga arba sirgo nuo estrogenų priklausomais navikais, vartoja dopamino receptorių agonistus ir antagonistus, estrogenus ir antiestrogenus, kurioms nustatyti hipofizės sutrikimai.
*Schellenberg, R. et al. Efficacy and tolerability of Vitex agnus castus (Ze 440) in women with PMS: double blind, randomized, placebo controlled study. British Medical Journal. 2001; 322: 134-137
Vidutiniškai suaugęs žmogus turi apie 100 milijardų smegenų ląstelių, iš kurių apie 85000 prarandame kasdien. Jei visas savo smegenų ląsteles sujungtume į siūlą, jo užtektų nuo čia iki saulės ir atgal..
Kitas faktas
Komentarai