Plinkanti galva ne vienam tampa tikru kompleksu, taigi nieko nuostabaus, kad kai kurie vis labiau šviečiančią plikę bando pridengti ant šono šukuodami ilgesnes plaukų sruogas (geriausiu pavyzdžiu galėtų būti milijardierius Donaldas Trumpas). Tiesą sakant, tokia šukuosena atrodo gana juokingai ir tikrai negeriau, nei tiesiog praplikusi galva. Tačiau "plikumo kompleksas" tampa vis retesnis.
Visuomenėje solidūs, brangius kostiumus vilkintys ir prabangius automobilius vairuojantys plikiai netgi asocijuojasi su prabanga ir gerove. Tačiau ir turintys vešlią ševeliūrą, ir praplikę nors kartą gyvenime susimąsto, ar visgi galima sustabdyti plaukų slinkimą, ar ankstyvas vyriškasis plikimas užprogramuotas genuose ir kažką pakeisti - tiesiog neįmanoma.
Dažniausia vyrų nuplikimo priežastis – androgeninė vyrų alopecija. Būtent dėl šios priežasties nuplinka apie 95 proc. žmonių. Vyriškas plikimas gali prasidėti bet kada po brendimo. Pirmiausiai plaukai pradeda retėti smilkiniuose ir viršugalvyje.
„Androgeniniam vyrų nuplikimui didžiausią įtaką daro genai, amžius ir stimuliuojamasis vyriškųjų hormonų androgenų poveikis. Genetiškai paveldėti plaukų folikulai traukiasi, pamažu plaukai tampa plonesni, greičiau iškrinta arba nustoja augti“, – teigė gydytoja endokrinologė, andrologė Birutė Žilaitienė.
Pasaulyje atlikti tyrimai rodo, jog dažniausiai nuplikimas susijęs su genų, kurie atsakingi už androgenų receptorių veiklą, anomalijomis. Kadangi tas genas aptinkamas chromosomoje Х, kuri paveldima iš motinos, tai vyras nuplinka ne dėl to, kad jo tėvas be plaukų, o dėl to, kad nuplikęs yra jo senelis iš motinos pusės.
Paprastai vyrai pradeda plikti sulaukę 18–20 metų, o piką pasiekia iki 35 metų. Paveldimas plikimas paveikia apytikriai 50–80 proc. europiečių vyrų. Paprastai nuplinka apie 30 proc. trisdešimtmečių, apie 40 proc. keturiasdešimtmečių ir apie 80 proc. aštuoniasdešimtmečių vyrų.
Išskleistų plaučių paviršiaus plotas sudarytų 80 kvadratinių metrų. Tai maždaug pusė krepšinio aikštelės ploto
Kitas faktas
Komentarai (15)