Pavojai negydant sinusito: gresia net apakimas

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Pavojai negydant sinusito: gresia net apakimas

Kartais net ir menkiausi sveikatos sutrikimai gali sukelti rimtų negalavimų. Štai, kad ir paprasčiausia sloga, prasidedanti visai nekaltai: skystos gleivingos išskyros teka iš nosies, vargina nosies užgulimas, retkarčiais ašaroja akys, kankina čiaudulys. Taigi, atrodo, nieko čia baisaus.

Vis dėlto, ne viskas taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Negydoma sloga gali komplikuotis į sinusitą, kurio gydymas bus kur kas ilgesnis ir sudėtingesnis procesas, nei paprastos slogos, todėl svarbu žinoti, kaip atpažinti pirmuosius sinusito simptomus ir kokio gydymo reikėtų imtis..

Pirmieji sinusito simptomai

Avicena kartą yra pasakęs, jog norint išsaugoti sveikatą, reikia vengti to, kas kenkia, ir saikingai naudoti tai, kas tinka. Šie žodžiai ypač tinka kalbant apie slogos gydymą įvairiais nosies purškalais. Pasirodo, jei tokius vaistus nuo slogos vartojate ilgiau nei 10-12 dienų, gali būti, jog tapsite nuo jų priklausomas ir įgysite, taip vadinamą, „medikamentinę slogą“, kurią vėliau išgydyti bus daug sudėtingiau.

Žinoma, gydyti slogą būtina, nes priešingu atveju gali išsivystyti įvairios komplikacijos ir viena iš jų – sinusitas. Tai, jog atsirado sinusitas, suprasti nesunku: jeigu slogos simptomai užsitęsia, būklė prastėja, negana to, atsiranda karščiavimas, iš nosies teka gleivingos bei pūlingos išskyros, vargina skausmas kaktoje, virš antakio, toje srityje patinsta oda, atsiranda kosulys ar net nemalonus kvapas iš burnos, tuomet galite įtarti, jog sinusitas jūsų neaplenkė.

Sinusito klasifikacijos

Sinusitas gali būti klasifikuojamas pagal jo eigą ir lokalizaciją. Pagal eigą sinusitas klasifikuojamas į ūminį, lėtinį ir recidyvuojantį, o štai pagal lokalizaciją sinusitas gali būti žandinis, kaktinis, pleištinis ir akytklaulinis.

Nuo to, koks sinusito tipas, priklauso ir jo sukeltos komplikacijos. Pavyzdžiui, jei yra ūmus sinusitas, tai jo komplikacijos gali būti akies obuolio pasistūmimas, dvejinimasis akyse, suprastėjusi rega, kaktos paburkimas, stiprus vienos arba abiejų pusių kaktos skausmas ar net meningitas (ūminio galvos smegenų dangalo uždegimas).

Sinusito diagnozė

Apsilankius gydytojo kabinete, pirmiausia atliekama anamnezė – gydytojas norės sužinoti ligos istoriją, tad nesistebėkite, jei jis klaus tokių klausimų, kaip: kada atsirado sloga, kokios išskyros teka iš nosies gleivinės, kokius vaistus naudojote slogai mažinti ir panašiai. Tokie ir panašūs klausimai reikalingi tam, kad gydytojas galėtų pacientui paskirti tikslingą gydymą.

Be anamnezės sinusito diagnostikoje svarbu atlikti rinoskopiją (endoskopiją), kuri parodys, ar yra tiršti pūliai nosyje, nosiaryklėje, ar nėra atsiradęs žandinio ančio uždegimas, todėl gydytojas otorinolaringologas apžiūri nosies plyšius ir atlieka tyrimą specialiu optiniu prietaisu – endoskopu, kuriuo per nosies angas pasiekiamos sinusų angos.

Esant reikalui gali būti daroma ir rentgeno nuotrauka, atliekama kompiuterinė tomografija, sinusų palpacija – tyrimas, kurio metu bus apčiuopiami sinusai, patikrinama, kaip jie veikia. Bus atliekama radiologija – prienosių ertmių apžvalginė rentgenograma, kompiuterinė tomograma.

Sinusito gydymas

Dažnu atveju ūminis sinusitas yra gydomas medikamentinėmis priemonėmis: antibiotikais, vietinio poveikio nosies gleivinę sutraukiančiais lašais į nosį – dekongestantais, vietinio poveikio hormoninias preparatais, vaistiniais preparatais sinusito simptomams lengvinti, taip pat gali būti skiriami antihistamininiai (priešalerginiai) vaistai, rekomenduojamas nosies plovimas jūros druskos tirpalu.

Užsikimšusi nosis yra vienas iš pagrindinių sinusito simptomų, todėl šiam simptomui palengvinti gydytojas gali paskirti vaistus, kurių sudėtyje yra eterinių aliejų, pavyzdžiui, vaistas „Gelomyrtol“. Šis vaistinis preparatas skirtas padėti suskystinti nosiaryklės sekretą bei pagerinti jo šalinimą.
 

GeloMyrtol forte 300 mg, GeloMyrtol 120mg nereceptinių vaistinių preparatų sudedamoji dalis yra standartizuotas mirtolis, kuriame yra trijų monoterpenų: d-limoneno, alfa pineno ir 1,8 cineolio. Daugeliui iš mūsų šie žodžiai, tikriausiai, tai - tik neaiškūs sudedamųjų vaisto dalių pavadinimai, tačiau kiekvienas iš jų yra labai svarbus sinusito gydyme. Pavyzdžiui, cineolis (eukaliptolis) pasižymi stipriu antibakteriniu, antiseptiniu bei antivirusiniu poveikiu. Limonenas - monoterpenas, kurio yra gausu citrusiniuose vaisiuose, pasižymi uždegimą slopinančiu veikimu, padeda palaikyti sinusų ventiliaciją ir drenažą. Pinenas - monoterpenas, išgaunams iš spygliuočių medžių, daugiausia pušų, taip pat efektyviai dalyvauja sinusito gydymo procese. Daugiau apie vaistų vartojimą ir galimą šalutinį jų poveikį skaitykite informaciniame vaistų lapelyje arba interneto svetainėje vvkt.lt


Kai sinusitas ilgai užsitęsęs, yra lėtinis ir nuolatos kartojasi, o konservatyvus gydymas nėra efektyvus, pacientas jaučia stiprų skausmą žandiniuose sinusuose, tuomet gali būti skiriama ir chirurginis sinusito gydymas. Kaip bebūtų, sinusitą gydyti privaloma, kadangi negydomo sinunito komplikacijos gali būti itin rimtos ir pavojingos žmogaus sveikatai.

Istorija apie sinusito pasekmes

Mums pavyko pakalbinti vienos Lietuvos sanatorijos virėją Nijolę, kuriai teko pamatyti sinusito komplikacijų sukeltą atvejį.

- Kartą pas mane į valgyklą pietauti atėjo moteris, kurios dalis veido buvo patinusi. Ne tik veidas, bet ir akių vokai, ji atrodė išties kraupiai. Paklausiau, kas jai yra, o ji tik pasakė, jog prieš kelias dienas pradėjo gydytis sinusitą“, – savo įspūdžiais apie vieną moterį dalinosi Nijolė.

- Ar ji jums pasakojo apie tai, kodėl sinusitas atsirado?

- Ne, moteris buvo be nuotaikos, nekalbi, vengė dėmesio, nenorėjau jos daugiau trukdyti ir kalbinti. Ir tik vėliau, pasidomėjusi sinusito komplikacijomis, sužinojau, jog viena iš dažniausių sinusito komplikacijų yra akiduobės infekcija. Tiesa, ji nepasitaiko dažnai, tačiau gali baigtis net apakimu, – pasakojo Nijolė.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Vidutiniškai per savo gyvenimą žmogus atsako į 45228 telefono skambučius

Kitas faktas