Žiedadulkės – tai vienas iš vertingiausių produktų, kokius tik gali mums pasiūlyti motulė Gamta. Visame pasaulyje jis turi didžiulę paklausą, ir ji auga vis labiau. Žiedadulkės populiarios Vokietijoje ir Prancūzijoje, JAV ir Japonijoje. Neatsilieka ir lietuviai – mūsų parduotuvių lentynose žiedadulkės ilgai neužsilaiko.
Kas yra žiedadulkės ir iš kur jos atsiranda?
Iš pradžių atsakysime į antrąjį klausimą: žiedadulkes mums „tiekia“ bitės. Jeigu ne jos, mes niekada taip ir nesužinotume apie naudingąsias šio produkto savybes. Bitės renka žiedadulkes jau daugiau nei 150 milijonų metų – praktiškai tiek pat laiko, kiek Žemėje auga žydintys augalai.
O dabar – atsakymas į pirmąjį klausimą. Žiedadulkės – tai vyriškos augalų lytinės ląstelės, tačiau ne visų augalų, o tik tų, kurie žydi. Tikriausiai dar iš mokyklos laikų pamenate, kad vyksta augalų apdulkinimas: vėjas pakelia vyriškąsias ląsteles į orą ir perneša jas ant moteriškųjų. Panašiai vyksta ir tada, kai bitė skrenda nuo vieno žiedo prie kito. Saulėtą vasaros dieną galima pamatyti jos „kelnytes“ – ta ne kas kita, kaip prie kojyčių prilipusios žiedadulkės. Per vieną dieną bitės aplanko maždaug 4000 žiedų ir parneša į avilį maždaug 20 mg žiedadulkių.
Kas sudaro žiedadulkes?
Jas sudaro pačios vertingiausios biologiškai aktyvios medžiagos, kurios itin naudingos žmogaus organizmui. Be to, į žiedadulkių sudėtį įeina ir svarbios maisto medžiagos. Visus žiedadulkių privalumus išvardinti įmanoma, tačiau tai užtruktų labai ilgai, todėl užtenka žinoti pagrindinius dalykus: su šiuo produktu mes gauname vertingų baltymų ir angliavandenių, mineralinių medžiagų ir vitaminų, taip pat nukleino rūgščių ir lipidų. Beje, taip vertinami pieno baltymai savo biologine verte nusileidžia žiedadulkių baltymams.
Viename kvadratiniame pažasties odos centimetre gali būti iki 500 milijonų bakterijų
Kitas faktas
Komentarai (5)