Nacionalinio vėžio instituto Mokslinių tyrimų centro Molekulinės onkologijos laboratorijos vedėjas prof. Kęstutis Sužiedėlis komentuoja BBC paskelbtą mokslo naujieną.
„Žurnale „Nature“ paskelbti 560 (556 moterų ir 4 vyrų) krūties vėžio pacientų vėžinių ląstelių ir visų pacientų nevėžinių audinių ląstelių genomų visuminės sekoskaitos rezultatai. Paskelbta, kad su vėžio vystymusi susijusios mutacijos nustatytos 93 baltymus koduojančiuose genuose. Pastebėta, kad keliuose nekoduojančiuose genomo regionuose taip pat dažnos mutacijos, bet dažniausiai jos nesusijusios su vėžio vystymosi skatinimu. Tik penki iš 93 genai, kuriuose nustatytos su vėžio vystymosi skatinimu susijusios mutacijos, iki šiol nebuvo siejami su krūties vėžiu (kai kuriems jų vėžio skatinimo rolės buvo priskiriamos kitų lokalizacijų vėžio atvejais). Šie penki genai pasižymi transkripcijos veiksnių, signalo perdavimo elementų, tarpląstelinių sąveikų reguliuotojų funkcijomis. Dėl šių genų išveiklinimo (dėl mutacijų) padidėja ląstelių dalijimosi tikimybė, susilpnėja organizmo apsauginės funkcijos (imuninės sistemos pažeidimai, susilpnėjusi reakcija į įvairius stresus), taigi nenuostabu, kad šių genų mutacijos susijusios su krūties vėžio vystymusi.
Tyrimo, kurį koordinavo Sangerio instituto (Kembridžas) direktorius prof. seras M. R. Strattonas ir kuriame dalyvavo beveik 50 institucijų iš viso pasaulio, rezultatai atskleidė, kad dažniausiai krūties vėžio vystymąsi skatinančios mutacijos nustatomos dešimtyje genų. Taigi, paskelbti tyrimo rezultatai atskleidė didelę nuo skirtingų mutacijų priklausomą krūties vėžinių ląstelių įvairovę.
Vis dėlto didžioji dalis mutacijų, kurios lemia vėžio vystymąsi, įvyksta dešimtyje genų. Taigi tapo aišku, į kurias mutacijas, dažniausiai lemiančias krūties vėžinių ląstelių savybes, būtina kreipti didžiausią dėmesį, kad kuo greičiau būtų sukurtos individualizuotos terapijos strategijos krūties vėžio pacientams.
Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.
Kitas faktas
Komentarai