Blakėžudės – gamtos pagalba menopauzės metu

Blakėžudės – gamtos pagalba menopauzės metu

Klimakterinio gyvenimo tarpsnio dauguma moterų vis dar baiminasi, nors priemonių ir patarimų, padėsiančių įveikti fizinius ir emocinius pokyčius, netrūksta. Ginekologai gali pasiūlyti pakaitinę hormonų terapiją – t.y. papildyti organizme trūkstančio estrogeno ir progesterono atsargas hormoniniais preparatais. Tačiau toms, kurios dėl kažkokių priežasčių nenori ar negali vartoti hormoninių vaistų, yra ir kitų alternatyvų. Ar žinojote, kad menopauzės ir PMS simptomus gali palengvinti blakėžudės?

Gėlynų gražuolė

Blakėžudė – vėdryninių šeimai priklausantis augalas. Tegul pavadinimas jūsų nesuklaidina ir neišgąsdina – iš tikrųjų blakėžudės labai puošnios, blakėmis neatsiduoda, o bjaurokas vardas viso labo primena, kad šaknų nuoviru senovėje iš tiesų naikindavo blakes.

Iš viso žinoma apie 12 blakėžudžių rūšių, natūraliai augančių drėgnuose ir tamsiuose Šiaurės Amerikos, Europos ir Tolimųjų Rytų miškuose, pamiškėse ir upių bei kitų vandens telkinių pakrantėse. Mūsų kraštuose jų galima pamatyti nebent gėlynuose. Čia dažniausiai auginamos paprastosios (Cimicifuga simplex) ir kekinės (C. racemosa) blakėžudės bei jų kultivarai; kitos (dvokiančioji, daūrinė ir panašiai) blakėžudės yra ne tokios dekoratyvios ir labiau vertinamos dėl vaistinių savybių.

Labiausiai blakėžudėms tinka derlingi priemoliai. Jos nėra lepios, gali būti auginamos vietose, kur didžiąją laiko dalį saulę užstoja, pavyzdžiui, namo siena. Jos atsparios šalčiui, o pavasarį pradeda želti vienos pirmųjų. Žali ar pilkšvi šio augalo lapai tuščiame pavasariniame gėlyne išties džiugina akį.

Veikliosios medžiagos

Nors vaistinėmis savybėmis pasižymi visas augalas, vis dėlto didesnė veikliųjų medžiagų dalis yra kaupiama šaknyse. Tai ir fitoestrogenai, fitosterinas, organinės rūgštys, dervos, taninai, rauginės medžiagos, alkaloidai, fenolio junginiai, saponinai, flavonoidai, eteriniai aliejai, ir kitos medžiagos.

Naudojimas

Blakėžudės sėkmingai naudojamos hormoniniams sutrikimams gydyti, palengvina menopauzę, menstruacijų skausmus, nuramina ir atpalaiduoja lygiuosius raumenis, netgi padeda užkirsti kelią osteoporozei. Šaknų nuoviras vartojamas sergant ginekologinėmis ir sąnarių ligomis, taip pat – hipertonija.

Vaistinis preparatas „Climofemin“ – natūrali pagalba moterims

„Climofemin“ – augalinės kilmės  nereceptinis vaistinis preparatas: kiekvienoje jo tabletėje yra 6,5 mg blakėžudžių šakniastiebių sausojo ekstrakto (4,5–8,5:1), atitinkančio 29–55 mg blakėžudžių šakniastiebių. Jis palengvina PMS ir menopauzės simptomus (pavyzdžiui, karščio pylimą ir gausų prakaitavimą).

Vaisto efektyvumas įrodytas: tyrime dalyvavo 177 moterys, kurioms diagnozuota menopauzė. Jų amžiaus vidurkis – 51,7 metai. Tyrimas truko 12 savaičių, po kurių paaiškėjo, kad:

  • Dalyvių gyvenimo kokybė per tą laiką ženkliai pagerėjo.
  • Gyvenimo kokybės pagerėjimas priklauso nuo dozės.
  • Lyginant su placebu, tiek 6,5 mg, tiek 13 mg dozė daug efektyviau palengvina menopauzės simptomus.
  • Pacientėms, kurioms pasireiškia sunkūs simptomai, veiksmingos buvo tik didelės šio preparato dozės.
  • „Climofemin“ yra veiksminga ir gerai toleruojama nehormoninė alternatyva pakaitinei hormonų terapijai.
     

Komentarai (2)

Vilijana 2019-05-30 00:58
Tai ar tikrai gerai?šie papildai
Vilija 2017-10-10 20:18
Blakežude augalas nuo meno pauze

Ar žinote, kad...

Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.

Kitas faktas