6. Sugebėjimas atidėti malonumą vėlesniam laikui įgyjamas ankstyvoje vaikystėje. Tie, kurie to išmoksta, vėliau mokykloje parodo geresnius rezultatus, geriau susidoroja su nusivylimais ir stresu.
7. Svajonėms skiriate 30 % savo laiko. Ir ne mažiau – bent taip teigia psichologai. Dažniausiai tai nėra blogai – tyrimai rodo, kad tie, kurie mėgsta pasvajoti, paprastai būna išradingesni ir geriau sprendžia įvairias problemas.
8. Įpročiai formuojasi vidutiniškai 66 dienas. Kuo sudėtingesnis elgesio, kurio mes siekiame, modelis, tuo daugiau laiko reikia suformuoti įprotį. Jei norime įprasti mankštintis, mums reikės sugaišti 1,5 karto daugiau laiko, nei norint įprasti pietums valgyti vaisius. Praleista diena kita (jei pamiršite) nieko nepakeis, tačiau jei praleisite per daug dienų, įpročiai formuosis ilgiau.
9. Mes pervertiname savo būsimą reakciją į vienus ar kitus įvykius. Ateitį spėjame prastai, ir visai nesvarbu, ar matome ją teigiamą, ar neigiamą. Tyrimai rodo, kad teigiamus įvykius esame linkę vertinti per gerai (pavyzdžiui, kad jiems įvykus jausimės daug laimingesni), o neigiamus – per prastai (įsivaizduojam, kad jausimės daug labiau prislėgti).
10. Mes matome kitą žmogų, o ne situaciją (ir situaciją, o ne save). Pavyzdys: einate į susitikimą su žmogumi, tačiau šis vėluoja. Vėlavimą greičiausiai bandysite paaiškinti to žmogaus neorganizuotumu ir neatsakingumu, tačiau jei vėluosite patys – kaltę suversite išoriniams veiksniams (pavyzdžiui, kamščiams keliuose). Psichologijoje tai vadinama „fundamentalia atribucijos klaida“, t. y. polinkiu kaltinti kitus jų asmeninėmis savybėmis, o patiems ieškoti pasiteisinimų išoriniuose veiksniuose („man nepasisekė“, „aš neturėjau pasirinkimo“). Net ir žinodami apie savo polinkį į neteisingas išvadas, mes ir toliau darome šią fundamentalią klaidą.
11. Draugų, kuriuos galime turėti, skaičius yra ribotas. Net jeigu socialiniuose tinkluose turite virš 1000 draugų, realiame gyvenime jų gerokai mažiau. Psichologų ir antropologų teigimu, žmogus gali turėti iki 50–100 tikrų draugų ir artimų žmonių. Ir ne daugiau.
Komentarai