Patarė, kaip tinkamai pasirūpinti savo kepenimis

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio

Kepenys – tai didžiausias mūsų vidaus organas, dažnai vadinamas pagrindine organizmo laboratorija, nes atlieka apie 500 funkcijų. Būtent kepenys gamina tulžį, kuri virškinimo procese atlieka labai svarbią funkciją – šalina į organizmą patekusias kenksmingas medžiagas – vaistus, alkoholį, kosmetiką bei toksinus. Tad kaip pasirūpinti savo kepenimis jau dabar? Laidos „Sveikata.lt“ komanda apie tai parengė jums interviu, su Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentu, gastroenterologu, profesoriumi Liutauru Labanausku.

 

Gydytojau, gal pirmiausia susipažinkime su kepenimis, kodėl jų svarba yra tokia didelė?

 

Kepenys liaudyje turi labai paprastą pavadinimą – organizmo laboratorija. Todėl rūpintis jomis yra itin svarbu, ne be laboratorijos nebus ir sveiko gyvenimo.

 

Kas gali nulemti kepenų susilpnėjimą? Ar visiems tai galioja?

 

Yra dvi stambios grupės, galinčios nulemti kepenų susilpnėjimą. Viena, kurią norėčiau šį kartą mažiau akcentuoti, yra virusinės infekcijos – hepatitas C ar B. tai yra konkrečios ligos. Didesnė grupė yra neigiamas išorinių veiksnių poveikis. Pirmiausia - chemikalai, kurių šiandieną buityje yra labai daug, pvz.: indų ploviklis, kuris nėra pakankamai nuskalaujamas. Toliau – vaistai. Yra nustatyta, jog jei žmogus vartoja daugiau negu tris medikamentus, atsiranda neigiamas poveikis kepenims. Taip pat svarbus faktorius yra maistas, jeigu jis yra nesubalansuotas ar vartojami tam tikri maisto produktai. Na, ir žinoma alkoholis, kurio poveikis kepenims yra plačiai žinomas.

 

Po COVID-19 infekcijos, daugelis žmonių jaučia liekamuosius reiškinius. Ar infekcija pažeidžia ir kepenis? Gal yra nustatyti tiesioginiai pažeidimai?

 

COVID-19 yra virusinė infekcija ir ji, kaip ir priklauso, sugriauna organizmo homeostazę – subalansuotą veiklą. Kepenys yra tas organas, kuris turi atstatyti darnią organizmo veiklą, todėl visa ligos našta krinta būtent ant kepenų. Ir jeigu kepenų problemų žmogus turi ir iki susirgimo COVID-19 infekcija, natūralu, kad šio organo būklė dar labiau pablogėja. Gastroenterologai pastebi, jog po koronaviruso išplitimo, pacientų kreipimosi dėl kepenų padaugėjo.

 

Kaip suprasti, kad kepenims jau reikia pagalbos?

 

Čia yra labai sudėtingas dalykas. Paprastai sakant, kepenys labai ilgai ištveria „kankinimą“. Todėl žmogus dažnai nejaučia, kad pakitimai jau atsiradę. Iš tiesų net ir gydytojai, atlikę laboratorinius tyrimus gali nepastebėti, kad yra pakitimų, nes viskas yra normose. Todėl labai svarbu yra išsami paciento apžiūra – galbūt yra atsiradęs nedidelis pageltimas akių sklerose. Kitas dalykas, dėl ko yra labai svarbu prižiūrėti savo kepenis – net ir atsiradus simptomams, sunku nustatyti, kad organizmo disfunkcija atsirado dėl kepenų, kadangi simptomai yra labai bendri – nuovargis, nemiga ir pan. Žmogus tokiems simptomams labai lengvai randa kitą priežastį, galvoja kad persidirbo ar yra pervargęs. O iš tiesų, jau būna prasidėję tam tikri kepenų funkcijos sutrikimai.

 

Kokiomis natūraliomis priemonėmis galime padėti savo kepenims?

 

Pirmiausia turėtume pradėti galvoti apie kepenų apsaugą. Pirmiausia reikėtų maksimaliai sumažinti visus neigiamo poveikio elementus – chemikalai, netinkama mityba, alkoholis, besaikis vaistų vartojimas. Antras dalykas – prevencija pasitelkiant augalinius preparatus.

 

Moksliškai patvirtinta, jog augalo margainio sudedamoji dalis silimarinas, yra labai veiksmingas atstatant kepenų veiklą, kadangi gerina kepenų ląstelių regeneraciją.

 

Kaip dažnai reikėtų vartoti natūralias priemones ir ar pakanka vien tik jų?

 

Čia irgi yra svarbūs du dalykai. Pirmiausia, turi būti pakankamas kiekis. Laboratorijoje yra nustatyta, jog silimarino paros dozė turi būti ne mažesnė, kaip 140mg., kad teigiamai veiktų kepenis. Yra mėgstama sakyti, jog vaistų vartojimas yra lazda, kuri turi du galus. Tačiau antras silimarino galas yra labai toli, nes normali paros norma yra skaičiuojama net iki 800mg. Antra, tokios medžiagos turi būti vartojamos ilgesnį laiką. Kadangi greito efekto augaliniai preparatai dažniausiai neturi – jie veikia ilgai ir užtikrintai. Todėl atsiranda rekomendacijos – jeigu vartojate daugiau negu tris medikamentus; turite mitybos sutrikimų; vartojate nemažai alkoholio – profilaktiškai galite gerti silimarino produktus, kurių vartojimas truktų ne mažiau kaip 2 ar 3 mėn. jeigu vartojame savaitę – efekto nebus.

 

Laida „Sveikata.lt“ – kiekvieną šeštadienį, 9:30, per žiūrimiausią TV3 televiziją!

» Rašyti komentarą