Cukrinis diabetas ir nutukimas: kaip susiję ir kaip kontroliuoti

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
@Shutterstock

Gydytojai endokrinologai skelbia pavojų – sergamumas II tipo cukriniu diabetu (CD) ir nutikimu kasmet ženkliai auga ir pasiekė epideminį lygį. Taip nutiko todėl, kad šios dvi ligos tarpusavyje yra labai susiję. Veiksmingai su tuo kovoti padeda Lietuvoje registruoti vaistai, kurie mažina ne tik cukraus kiekį kraujyje, bet ir svorį. 

 

Vytauto, sergančio II tipo CD istorija 

 

Laidos Sveikata.lt pašnekovui Vytautui cukrinį antro tipo diabetą diagnozavo prieš 6 metus. Nuo tada vyro gyvenimas ryškiai pasikeitė. „Atsirado bendras silpnumas ir dėl to nelabai galėjau atlikti fizinį krūvį, kurį buvau susiplanavęs. Tuo pat metu ir pradėjo augti svoris. Kuo labiau augo svoris, tuo sunkiau buvo suplanuotą fizinį krūvį įveikti ir toks gavosi ydingas ratas – kuo mažiau judėjau, tuo daugiau augo svoris, o kuo labiau augo svoris, tuo mažiau judėdavau. Tokia buvo antrojo tipo diabeto pradžia”, - pasakojo Vytautas. 

 

Nutukusiam sunkiau numesti svorio 

 

Gydytoja endokrinologė Eglė Kreivaitienė sako, kad iš 10 į ją besikreipiančių pacientų, sergančių II tipo CD, 8 turi nutukimą. 

 

„Būtent tokiems žmonėms yra didelė tikimybė susirgti II tipo cukriniu diabetu, kurie turi tą vadinamą pilvinį nutukimą, kai ant juosmens kaupiasi riebalai,“ - teigia gyd. endokrinologė Eglė Kreivaitienė. 

 

Anot jos, nutukusiam žmogui visuomet sunkiau numesti svorio. Gydytoja sako, kad taip nutinka dėl sutrikusios fiziologijos. 

 

„Žmonėms sutrinka ir smegenyse esantys sotumo bei apetito centrai. Jūs įsivaizduokite situaciją, kai, tarkim, pacientas, sergantis cukriniu diabetu, žiūrėdamas televizorių, pradeda užkandžiauti, suvalgo galbūt keletą bandelių, o po kelių akimirkų jis pradeda ieškoti, kur jos dingo. Jis net nesupranta, kad jas ką tik suvalgė,“ - pasakojo gydytoja. 

 

Pasak jos, pacientai tikrai mėgina numesti svorio ne vieną kartą, bet jis niekaip nekrenta. 

 

Vienu sumuštiniu neapsiriboja 

 

Vienas dažniausių pusryčių patiekalų yra sumuštinis. Jo kaloringumas priklauso nuo sudėties, todėl vienas sumuštinis gali turėti 200-300 kcal, o kartais ir daugiau. 

 

„Kas pasisotina vienu sumuštiniu? Žinoma, kad suvalgoma kur kas daugiau. Ir įsivaizduokite, tai yra 600 kcal, galbūt netgi 700 kcal. Kaip jų netekti? Reikėtų visą valandą plaukti baseine arba nubėgti 10 km,“ - sako E. Kreivaitienė. 

 

Gydytojos žodžiais, tai yra fiziologija, su kuria endokrinologai gali padėti pacientams kovoti, skirdami tam tikrus vaistus, kurie ne tik mažina cukraus kiekį kraujyje, bet taip pat gali padėti netekti svorio. 

 

Dvigubo poveikio antidiabetiniai vaistai 

 

Gyd. endokrinologė E. Kreivaitienė sako, kad šiuo metu Lietuvoje yra dvi vaistų grupės, kurios mažina ne tik cukraus kiekį kraujyje, bet taip pat ir svorį. 

 

„Pagal tarptautines rekomendacijas stipriausią svorį mažinantį poveikį turi preparatai ilgu pavadinimu: į gliukagoną panašaus peptido vienas agonistai, arba kaip mes, endokrinologai, juos vadiname, GLP-1. Šie preparatai veikia labai fiziologiškai. Normaliai žmogus pavalgo ir jo organizme, plonajame žarnyne, išsiskiria tam tikra medžiaga, kuri duoda signalą kasai. Kasa yra organas, kuris gamina insuliną. Tai šiuo atveju, kai mes pavalgome, kasa išskiria tiek insulino, kiek reikia. Taip pat šie preparatai veikia skrandį ir lėčiau iš jo maistas pasišalina, todėl žmogus ilgesnį laiką jaučiasi sotus. O svarbiausia, yra atrasti tie sotumo centrai smegenyse ir žmogus greičiau pasisotina,“ - pasakojo gydytoja. 

 

Atlikta begalė įvairių tyrimų, kurie rodo, jog vartojant šį preparatą, žmogus vieno valgymo metu gali suvartoti net iki 35 proc. kcal mažiau, o per parą tai gali sudaryti net iki 700 kcal. 

 

Pacientai išbandė 

 

Minėtus preparatus išbandė ir laidos Sveikata.lt herojus Vytautas. Gydytojai jam buvo „nupiešę” liūdną realybę: nevaldomai augant svoriui, vyrui būtų tekę atlikti skrandžio mažinimo operaciją. „Buvau nusistatęs sau tokią psichologinę ribą – 125 kg. Jeigu ją būčiau viršyjęs - tada jau nieko kito nelieka. Bet ačiū Aukščiausiajam, kad atrado naująsias technologijas medikamentinio gydymo srityje, ir jų dėka svoris vos per mėnesį nukrito net 10 kg. Mintys apie operaciją iš karto tada išdulkėjo, nes ryžtis tokiai operacijai nėra taip paprasta, - prisiminė Vytautas. Anksčiau vyrui buvo taikomas gydymas tabletėmis, vėliau – injekcijomis. Tačiau cukraus koncentracija sumažėdavo tiktai trumpam – keletui mėnesių. Vėliau ji vėl išaugdavo ir Vytautui tekdavo ieškoti kitų, vis naujų vaistų. „Tai buvo pasaka be galo. Kai man buvo pritaikytas pats naujausias gydymas inkretino agonistais, rezultatai buvo teigiami nuo pat pirmų gydymo dienų. Cukraus koncentracija greitai sumažėjo ir, kas svarbiausia, pradėjo kristi svoris, o to anksčiau negalėdavau pasiekti jokiais vaistais“, - džiaugėsi Vytautas. 

 

Šaldytuvo dureles varsto rečiau 

 

Gydytoja sako, kad paskyrus minėtą vaistų grupę, pacientai pirmiausia labai džiaugiasi sumažėjusiu apetitu. Tai būna tikriausiai pats pirmasis dalykas, kurį išgirsta gydytojai. Ji pastebėjo, jog tokiems pacientams susinormalizuoja glikemija. 

 

„Bet tas faktas, kad jie nustojo varstyti šaldytuvo dureles, turbūt yra pats svarbiausias, nes būdavo dažnai pacientai sakydavo: na, žinokit, daktare, aš mažai valgau. Bet, paskyrus šiuos vaistus, jie grįžta ir sako: žinokit, pasirodo, valgydavau daug, nes būdavo, jau nuo vakaro tos šaldytuvo durelės vis varstosi, o dabar pasitaiko tokių dienų, kuomet pavalgiu ryte iki vakaro vis dar esu sotus,“- tikino endokrinologė. 

 

Maisto porcijas ženkliai sumažino ir Sveikata.lt pašnekovas Vytautas. „Labai ženkliai sumažėjo porcijos. Tiesiog pradėjau palikti maistą lėkštėje, nes paprasčiausiai nebenorėdavau tiek valgyti kiek anskčiau, - sakė Vytautas. Sotumo jausmas vyrui pradėjo ateiti greičiau, o kartu mažėjo ir suvalgomų kalorijų kiekis. 

 

Lietuvos gyventojams prieinamas gydymas 

 

Į klausimą, ar Lietuvos gyventojams jau gali būti taikomas toks gydymas, gyd. E. Kreivaitienė atsako: „Kalbant apie šiuos vaistus - jie yra kompensuojami, bet reikia, kad pacientas atitiktų tam tikrus kriterijus: jei pacientas jau gauna du geriamuosius vaistus ir su jais jo diabeto kontrolė yra bloga. Sergantieji diabetu žino, kad jų diabeto kontrolė vertinama pagal 

 

gliukuotą hemoglobiną. Tai jeigu tas rodiklis yra didesnis arba lygus 7,5 proc., tuomet galima skirti šiuos vaistus. O kadangi šie vaistai turi poveikį svoriui, Lietuvoje jis yra kompensuojamas pacientams, kurių kūno masės indeksas yra 32 arba daugiau“. 

 

Parengta bendradarbiaujant su „Novo Nordisk“

» Rašyti komentarą