Mitai ir faktai apie mieguistumą ir kovą su juo

Per pastaruosius 20 metų atlikta labai daug išsamių tyrimų apie miegą, sužinota nemažai informacijos apie tai, kaip žmogų veikia miegas, kodėl jis yra svarbus ir kaip gali būti sutrikdytas. Nepaisant sparčios mokslo pažangos, vis dar susiduriame su dezinformacija apie miegą, kuri skleidžiama interneto puslapiuose, socialiniuose tinkluose ar iš lūpų į lūpas. Klaidinga informacija žmonių kartojama taip dažnai, kad tampa plačiai paplitusiu mitu. Nors mitai apie miegą prieštarauja moksliniams įrodymams, neretai, jais įtikėjus, pakenkiama teisingiems miego įpročiams ir sveikatai.

 

Apžvelgiame populiariausius mitus apie miegą.

 

  1. Mitas: trumpas snūstelėjimas per pietus, sukels mieguistumą visą dieną, o naktį bus sunkiau užmigti.
     

    Neilgas miegas gali išsklaidyti dienos mieguistumą ir suteikti jėgų. Žmonės dažnai nerimauja, kad jei pasiduos mieguistumui ir nusnūs dienos metu, jie pramiegos visą parą arba atsibudę jausis daug blogiau. Tyrimai rodo, kad trumpas 10 minučių miegas gali pagerinti pažintinius gebėjimus, atstatyti budrumą. Tačiau, patariama nusistatyti žadintuvą ir snausti ne daugiau 20 minučių, kad nepasiektumėte gilios miego stadijos ir nubudus nesunkiai atsikeltumėte.
     

  2. Mitas: didelis kavos su kofeinu puodas, išgertas dienos metu, sukels naktį nemigą.
     

    Kavos puodelis tikrai padeda įveikti mieguistumą dienos metu, o iki nakties spėja pasišalinti iš organizmo. Net ir pakankamai išsimiegoję žmonės dažnai pastebi, kad, pavyzdžiui, po pietų jie tampa mieguisti – tai įprastas cirkadinis kritimas, todėl kavos puodelis, o kartais ir du – normali ir sveika išeitis. Svarbu nepamiršti, kad visi skirtingai reaguojame į kofeiną, tad kai kuriems iš mūsų – vienas kavos puodelis riba. Negerkite kavos vėlyvą popietę ar vakarą.
     

  3. Mitas: mieguistumą padės įveikti saldainiai arba saldūs gėrimai.
     

    Cukrus suteiks laikiną energijos pliūpsnį, tačiau kuomet poveikis baigsis, jausis dar didesnis nuovargis ir mieguistumas.
     

    Kad sumažėtų popiet kylantis mieguistumas, rekomenduojama valgyti lengvus pietus: vengti labai riebaus maisto, cukraus ir angliavandenių, o vietoj jų rinktis liesus baltymus (lašišą, vištienos krūtinėlę, varškę, krabus, migdolus, pistacijas, graikišką jogurtą, humusą, soją).
     

  4. Mitas: mankšta nuvargins ir sukels dar didesnį mieguistumą.
     

    Lengva mankšta padės įveikti mieguistumą ir išlikti budriam bei žvaliam. Mankšta yra puikus būdas apsisaugoti nuo po pietų cirkadinio kritimo, kuomet apima stiprus mieguistumas. Užtenka, pavyzdžiui, greitu žingsniu pasivaikščioti bent 10 minučių arba atlikti tempimo pratimus.
     

  5. Mitas: nuolatinis mieguistumas yra normali būsena, su kuria galima ir reikia susitaikyti ir gyventi.
     

    Jei jaučiate nuolatinį mieguistumą, nors pakankamai išsimiegate, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju: tai gali reikšti, kad sergate rimta liga.
     

    Pavyzdžiui, mieguistumas yra vienas iš pagrindinių hipotirozės (skydliaukės veiklos susilpnėjimas, kuomet organizme trūksta skydliaukės hormonų) simptomų. Sergant depresija, taip pat gali pasireikšti mieguistumas ir nuovargis. Mieguistumas dienos metu, gali būti rodiklis, kad turite miego sutrikimų – nemigą, miego apnėją, neramių kojų sindromą, kuris neleidžia gerai išsimiegoti naktį, o negydomas miego sutrikimas kelia didelę insulto ar širdies priepuolio riziką. Galiausiai, naujausi tyrimai parodė, kad vyresnio amžiaus žmogaus per didelis mieguistumas gali būti širdies ir kraujagyslių ligų simptomas.

» Rašyti komentarą