Kaip įveikti tingulį (II dalis)

Pagrindinės kovos su tinguliu taisyklės

Savaime suprantama, kad problemos savaime niekur nedings, todėl būtina imtis jas spręsti ir ieškoti tikrųjų jų atsiradimo priežasčių. Gali būti, kad netgi teks kreiptis į psichologą, kad šis padėtų susivokti savyje. Kaip sakė Buda, jeigu žmogų sužeidžia strėlė, svarbiau ją ištraukti, o ne pulti aiškintis, kas ją iššovė. Įveikti nevisavertiškumo kompleksą ir perfekcionizmą reikia laiko, tačiau to imtis galima jau dabar. Štai nesudėtingų rekomendacijų sąrašas.

Tiesiog pradėkite daryti. Nebemąstykite apie tai, kaip tą darysite, kokių sunkumų kils ir kaip bus įvertintas jūsų darbas. Nuvykite šalin visas mintis ir „griebkite jautį už ragų“.

Nuo įdomios veiklos prie nuobodžios. Pirmiausiai imkitės tokio darbo, kuris jums įdomus ir suprantamas. Taip jūs įsitrauksite, o tęsti bus daug lengviau, be to, pirmas sėkmingas žingsnis ir matomi vykdomos užduoties rezultatai motyvuos jus žengti toliau.

Raskite silpnąsias vietas. Išsiaiškinkite, kas būtent labiausiai jus atgraso nuo darbo ir lėtina visą procesą. Aiškiai suformuluokite problemą, apgalvokite galimus jos sprendimo būdus ir susidarykite planą (geriausia – laiško pavidalu). Juk gali būti ir taip, kad viskas ne taip baisu, kaip jums pasirodė iš pirmo žvilgsnio...

Didelę užduotį padalinkite į keletą mažesnių. Jeigu užduotis pasirodys labai sudėtinga ar net neįveikiama, prasminga ją suskirstyti į kelias ne tokias dideles, ir vykdyti jas paeiliui, nepamirštant apdovanoti savęs už kiekvieną sėkmingai atliktą punktą.

Pavyzdys: jeigu turite susitvarkyti namie, perskaičiuokite viską, ką turite padaryti (išplauti grindis, nuvalyti nuo lentynų dulkes ir pan.), padalinkite, o už kiekvieną užduotį skirkite sau „prizą“ (tarkim, 15 minučių paskaitykite mėgstamą knygą).

Galite pasikabinti planą ir atlikę kiekvieną užduotį pažymėti ją varnele. Kuo tai naudinga? Yra ir psichologinis efektas: jausite malonumą, žinodami, kad padarėte kažką, tegul ir visai nedidelį darbelį, ir tai yra pažymėta, kad varnelė simbolizuoja sėkmingai atliktą užduotį. Praėjus kuriam laikui šių žymų bus jau ne viena, o pozityvus pojūtis, kurį pajusite nudirbę darbą, bus stipresnis. Kitą kartą jausitės labiau motyvuoti daryti kažką panašaus.

Pamirškite socialinius tinklus. Paklausite, kodėl? Jie skatina jus atidėlioti ir vilkinti darbus, daro jus priklausomus, suryja didelę dalį realaus gyvenimo, todėl būtina riboti juose praleidžiamą laiką.

Galima naudotis programomis, skirtomis apriboti vaikų internete praleidžiamą laiką. Daugelyje naršyklių yra funkcija, leidžianti užblokuoti kai kuriuos puslapius arba sekti, kiek laiko praleidžiate viename ar kitame tinklapyje.


Sudarome planą

Derinkite darbą su poilsiu. Svarbiausia – nusiteikimas, todėl nereikia iš karto manyti, kad jūsų laukia ilgos ir nuobodžios darbo valandos be jokių pertraukėlių.

Pradėkite nuo mažų dalykų: išsikelkite sau tikslą padirbėti bent 20–30 minučių (arba net dar mažiau) ir šiek tiek pailsėkite. Vis dėlto nuo forumų, socialinių tinklų būtų geriau susilaikyti – nė nepajusite, kaip įsitrauksite, o ir grįžti prie darbo bus daug sunkiau. Galite išmėginti įvairias kombinacijas, pavyzdžiui: 20 minučių dirbate, 5 ilsitės, arba 15 ir 3, 30 ir 6 ir pan. Svarbiausia, žinoma, kad darbui būtų skiriama daugiau laiko nei poilsiui.

Beje, neseniai nustatyta, kad atsipalaiduoti žmogui gali pakakti ir poros minučių, tad jeigu jums patogiau, tokią pertraukėlę galite pasidaryti ir kas 10 minučių. Tiesa, tuo metu reikia pasistengti atsipalaiduoti maksimaliai ir nieko daugiau nedaryti.

Susidarykite aiškų planą. Nenuvertinkite to, ką darote – tai reikšminga. Jeigu savo darbą vertinsite tik kaip prievolę, atlikti ją bus be galo sudėtinga. Pasistenkite rasti kaip galima daugiau priežasčių, dėl kurių norėtumėte jį padaryti.

Susidarykite planą savaitei, mėnesiui ar metams, kad galėtumėte matyti, kaip įvykdytos užduotys padeda jums siekti tikslo (o jeigu niekas taip ir nejuda iš vietos, pamąstykite, ar nevertėtų atsisakyti šio darbo).

Viena nesėkmė – dar ne pralaimėjimas. Jeigu projektas ne visai pasisekė, tai dar neužbraukia jūsų viso gyvenimo pasiekimų ir nereiškia, kad ateityje jums nepasiseks. Liaukitės bijoti, tiesiog pabūkite žmogumi. Atminkite vieną taisyklę: „daryk tai, ką reikia, ir viskas bus taip, kaip turi būti“.

Ugdykite valią. Norite, kad jūsų valia būtų stipresnė? Pradėkite nuo kasrytinės mankštos. Nugalėję tingulį ir mieguistumą jūs sutvirtinsite savo valią ir dėl to jausitės labiau užtikrinti viskuo, ką darote. Pamėginkite, tai tikrai padeda.

Kartą įveikę save, net jeigu kalbame apie visai nedidukę smulkmeną, tapsite stipresni ir galėsite lengviau susiimti.

Tikėtina, kad vilkinimas labai sugadins jūsų gyvenimą, todėl su juo kovoti yra būtina. Galima rasti begalę pasiteisinimų, tačiau iš tiesų problema yra ta, kad žmogus tiesiog iki galo nesuvokia, ko ir kur jis eina, kokia svarbi yra kiekviena gyvenimo diena.

Perfrazavus Gėtės „Fausto“ žodžius, laisvės ir laimės yra verti tik tie, kurie už tai kovoja. Gali būti, kad ši mintis ir yra sėkmingos kovos su tinguliu raktas.

» Rašyti komentarą
» Komentarai

2012-03-19 19:55
Gavau nemokamą sąskaitos papildymą! viskas veikia!!! Gauk ir tu: http/prikoliukas.lt/papildymas
Via
2012-03-13 21:05
Svarbiausia - neprigulti. Visas tingėjimas prasideda nuo poilsio. Kai neleidi organizmui ne kiek atsipusti, ir tingulio neatsiranda