Kaip biurų darbuotojams išvengti „profesinių“ ligų?

Jeigu visą dieną praleidžiate prie kompiuterio, rizika susirgti kokia nors „profesine“ liga – labai didelė. Niekam nėra paslaptis, kad į rizikos grupę visada pirmiausiai pakliūna tie, kurie gyvena pasyviai ir prastai maitinasi. Žinoma, kiekviena profesija turi tiek privalumų, tiek trūkumų. Šį kartą pakalbėsime apie tai, su kokiomis problemomis susiduria biurų darbuotojai ir kaip jų galima išvengti.

 

Osteochondrozė

Osteochondrozė vystosi absoliučiai visiems netaisyklingai gyvenantiems žmonėms, todėl būtina laikytis šios ligos profilaktikos taisyklių.

Pradėti reikia nuo darbo vietos – ji turi būti pritaikyta prie jūsų poreikių. Krėslo aukštis turi atitikti blauzdos ilgį, kitaip tariant, visas pėdos paviršius turi liesti žemę. Maksimalus sėdynės gylis turi sudaryti 2/3 blauzdos. Būtų idealu, jeigu už strėnų pasikištumėte volelį. Jeigu leidžia krėslo konstrukcija, atlošą galima šiek tiek palenkti – tada jums nereikės kūprintis. Pertraukėles patartina daryti kas 20 minučių. Pasimankštinkite – tai visai nesunku: juk atsistoti, žengti kelis žingnius ir persėsti kitur gali kiekvienas.

Kas dvi valandas reikia rimtesnės mankštos. Štai keli naudingi pratimai:

 

  • Pakelkite ir nuleiskite dešinį petį, tada tą patį padarykite su kairiuoju. Pakartokite iš viso 25 kartus.
  • Dešiniuoju petimi darykite sukamuosius judesius, tada tą patį pakartokite su kairiuoju. Stenkitės tuo tarpu nelenkti galvos peties link. Visi judesiai turi būti atliekami lėtai ir tolygiai. Pakartokite 25 kartus.
  • Alkūnes pasukite į priekį, išrieskite nugarą, smakrą nuleiskite ant krūtinės. Turite pajusti lengvą nugaros raumenų tempimą. Pakartokite 15 kartų.
  • Sunerkite rankas už galvos, giliai įkvėpkite, išsilenkite atgal, grįžkite į pradinę padėtį ir iškvėpkite. Pakartokite 15 kartų.
  • Lėtai pakaitomis sukite galvą tai į vieną, tai į kitą pusę, kelkite ją aukštyn ir nuleiskite. Neskubėkite – priešingu atveju galite patirti traumą.
  • Atsistokite, pasilenkite keletą kartų liemeniu į priekį, tada išsirieskite, tačiau stenkitės, kad tuo metu kojos per kelėnus būtų sulenktos. Tada keletą kartų pasilenkite į vieną ir į kitą šoną.


Daryti šiuos pratimus būtina reguliariai, po kelis kartus per dieną. Būna, kad žmonės baiminasi, ką pagalvos jų kolegos, todėl nepadaro net pačios paprasčiausios mankštos. Su tokiais kompleksais ir baimėmis reikia kovoti. Supraskite tai, kad visi aplinkui nori būti sveiki. Jeigu biure atsiras bent bienas žmogus, kuris reguliariai mankštinsis, labai tikėtina, kad greitai kas nors paseks jo pavyzdžiu.

Tiems, kurie vis dėlto nesugeba įveikti savo kompleksų, galima patarti mankštintis „slapta“ – kelis kartus nueikite iš vieno koridoriaus galo iki kito, nusileiskite laiptais žemyn ir vėl užlipkite. Tačiau tai ne visaverčiai pratimai, nes strėnos ir kaklas nėra mankštinami.

Gastritas

Kuo dar skundžiasi biurų darbuotojai? Virškinamojo trakto problemos – taip pat dažnas jų palydovas. 50 % žmonių, išdirbusių kabinete daugiau kaip penkerius metus, serga gastritu arba turi bėdų dėl vidurių užkietėjimo.

Tiesiog skirkite sau šiek tiek daugiau laiko, negu įprastai. Pakoreguokite savo mitybos grafiką – valgykite po 4–5 kartus per dieną mažomis porcijomis. Kaskart turite gauti ko nors šilto – sriubos arba bent jau arbatos.

Kai valgote antrą arba trečią kartą, turėkite omenyje, kad maistas turi būti visavertis – suvalgykite sriubos (jei nenorite eiti į kavinę, pasiimkite iš namų termosą). Beje, greito paruošimo sriubos iš pakelių netinka. Kas kita – košės. Jų galima pasidaryti 2–3 kartus per savaitę. Jos turi būti birios, kad nesulėtintumėte žarnyno darbo, todėl vietoj avižų geriau tiks grikiai arba ryžiai.

Kiekvienas valgymas turėtų prasidėti arba baigtis kokiu nors vaisiumi. Pusryčiams galima suvalgyti kivį, pietus užkąsti kriauše, o priešpiečiams sušveisti keletą vynuogių. Griežtų taisyklių nėra – viskas priklauso nuo to, ką mėgstate.

Paskutinė (pati svarbiausia ir paprasčiausia) taisyklė – atsisakykite kepinių. Visiems biurų darbuotojams reikia visiškai atsisakyti pyragėlių, bandelių, blynelių ir kitų panašių gaminių – jie smarkiai sulėtina žarnyno darbą, todėl kyla labai daug problemų. Jeigu jau labai norite kartais padaryti išimtį, apsiribokite juoda rupaus malimo duona.

(Ne)karališka liga

Vidurių užkietėjimas – „intelektualų liga“, o hemorojaus statusas daug aukštesnis. „Karalių liga“, kaip rodo statistika, serga 20 % žmonių, išdirbusių biure 7 ir daugiau metų. Moterims ji pasireiškia 3,4–4 kartus dažniau, negu vyrams. Tai susiję su neigiamų estrogenų poveikiu kraujagyslėms.

Biurų darbuotojoms reikia pakoreguoti savo gyvenimo būdą. Bent 45 minutes per dieną skirkite pasivaikščiojimams – jie turi būti be pertraukų ir sustojimų, reguliarūs.

Darbo metu reikia daryti specialius pratimus, kad pagerintumėte kraujotaką mažajame dubenyje – tai yra pagrindinė hemorojaus profilaktikos priemonė.

  • Atsistokite, sukryžiuokite kojas ir ritmingai įtempkite sėdmenų raumenis. Pakartokite 30 kartų.
  • Atsisėskite ant kėdės. Nugara tiesi, liemuo šiek tiek palenktas į priekį. Ritmingai sutraukite sėdmenis. Pakartokite 30 kartų.
  • Ženkite kelis žingsnius aukštai keldami kojas.
  • Kelis kartus mostelėkite dešine koja į priekį, o tada – atgal. Pakartokite su kairiąja (iš viso – 30 kartų).
» Rašyti komentarą