Be kavos, arbatos ir energinių gėrimų šiandien daugelis nebeįsivaizduoja savo gyvenimo, todėl diskusijos ir ginčai apie kofeino naudą ir žalą aktualūs kaip niekada.
Tiesa, tenka pripažinti, kad dėl neigiamo kofeino poveikio mūsų sveikatai dažniausiai kaltas neoptimalus vartojimas, nes ši stimuliuojamoji medžiaga pasižymi įvairiomis savybėmis. Apie tai, ko dar nežinojote apie kofeiną, pasakoja mitybos specialistė Ieva Kuodienė.
Kofeinas neturi kalorijų. Pasak mitybos specialistės, kofeinas, kitaip nei įprastos maisto medžiagos, neturi energetinės vertės t. y. kalorijų. Jis stimuliuoja centrinę ir periferinę nervų sistemą, todėl išgėrę puodelį kavos ar arbatos atgauname jėgas, pasijuntame žvalesni. „Veikdamas nervų sistemą, kofeinas padeda lengviau sutelkti dėmesį, suteikia žvalumo, tad apėmus snauduliui padeda susikaupti. Tiesa, kofeinas yra stimuliantas, tad jis negali pakeisti organizmui reikalingų maisto medžiagų, o jo poveikis yra laikinas“, – sako I. Kuodienė.
Puodelis kavos – teigiamoms mintims. Pasak mitybos specialistės, kasmet atliekama daugybė tyrimų apie kofeino poveikį žmogaus organizmui. Vienas iš jų atskleidė, kad kofeinas padeda pozityviau mąstyti. Žmonės, išgėrę kavos ar kito kofeino turinčio gėrimo, kurį laiką yra nusiteikę pozityviau nei tie, kurie kofeino nevartojo.
Saugo nuo kenksmingų saulės spindulių. „Moksliškai įrodyta, kad kofeinas padeda apsaugoti odą nuo kenksmingų UV spindulių. Nors įprasto apsauginio kremo juo pakeisti negalima, saikingas kofeino vartojimas turi įtakos odos apsaugai nuo kenksmingų saulės spindulių“, – sako Ieva Kuodienė. Pasak jos, kofeinas paplitęs ir kosmetikos pramonėje. Jis yra ir įvairių kosmetikos priemonių sudedamoji dalis – aktyvina kraujotaką, todėl yra veiksmingas kovojant su celiulitu ar maskuojant dėl miego trūkumo patamsėjusius paakius.
Parkinsono ligos prevencijai. Anot mitybos specialistės, jau daugybę metų atliekami kofeino poveikio Parkinsono ligoniams tyrimai. Pastebėta, kad kofeinas turi teigiamą poveikį siekiant šiai ligai užkirsti kelią.
Kiek kofeino yra per daug?
„Žmogaus nervų sistema yra unikali, todėl ir kofeino poveikis kiekvienam yra skirtingas. Štai kodėl vieniems kofeino turintys produktai suteikia energijos ir vartojami vėlų vakarą trukdo užmigti, o kitiems – sukelia laimės, saugumo ir nusiraminimo pojūtį, atpalaiduoja, o kai kuriuos net ir migdo“, – sako mitybos specialistė. Kofeino vartojimas, kaip ir jo poveikis, yra individualus dalykas – tai lemia ir sveikatos būklė, ir kofeino vartojimo įpročiai. Tad net ir laikantis rekomenduojamų normų, reikia atsižvelgti ir į savo organizmo poreikius.
Norint nepakenkti savo organizmui, sveikam suaugusiam žmogui rekomenduojama per parą suvartoti ne daugiau nei 500 mg kofeino. Maždaug tiek yra 4–5 puodeliuose kavos, 8–10 plytelių šokolado arba 12–15 skardinių „Coca-Cola“ gėrimo. Nepaisant to, piktnaudžiauti nereikėtų – svarbu prisiminti, kad drauge su kasdieniais maisto produktais ir gėrimais gauname ir kitų maisto medžiagų: angliavandenių, baltymų ir riebalų, todėl, norint išlikti sveikiems ir nepristigti energijos, svarbu maitintis subalansuotai.
Įdomūs faktai apie kofeiną
» Rašyti komentarą