Susirgę dažnai gauname dešimtis patarimų, kaip gydytis vaistažolėmis, vandeniu, užpiltinėmis, nuovirais. Močiučių siūlomi gydymosi būdai gali būti ir naudingi: visi žinome, kad liepžiedžių arbata tinka nuo peršalimo, kmynai padeda užtikrinti sklandžią virškinimo trakto veiklą ir t.t. – augalų poveikį sveikatai žmonės pastebėjo seniai ir nebereikalauja mokslinių įrodymų jų poveikiui pagrįsti.
Žinoma, galime pasidžiaugti, kad šiuolaikinis mokslas siūlo vaistus nuo ligų, kurios anksčiau baigdavosi sunkiais padariniais sveikatai ar mirtimi, o ir jų vartojimas gana paprastas: net ir iš vaistažolių paruošti vaistiniai preparatai gali būti pateikiami lašų ar tablečių pavidalu. Kiekvieną dieną, ypač dabar, kai siaučia Covid-19 pandemija, girdime raginimus pasitikėti mokslu. Taip, tačiau ir šiandien mokslas neturi atsakymų į visus klausimus. Pavyzdžiui, negali paaiškinti tokio įprasto reiškinio kaip žiovulys ar katės murkimas: mokslininkai išsiaiškino, kaip taip vyksta, tačiau nežino kodėl. Arba stiklas – jo formavimo proceso nepavyksta paaiškinti nei pasitelkus kietojo kūno fiziką, nei dalelių fiziką, nei skysčio teoriją. Tačiau stiklas vis tiek yra ir mes jį naudojame kiekvieną dieną, nepaisant mokslininkus kankinančių klausimų.
Kaip teigia kai kurie gydytojai – homeopatija yra pseudomokslas, kurio veikimas nėra patvirtintas moksliniais tyrimais, o homeopatinių vaistų poveikį įvardina kaip placebo efektą.
Homeopatijos veiksmingumas – placebo efektas?
Tyrėjai ne kartą įrodė, kad placebas, kuriame nėra veikliųjų medžiagų, gali stimuliuoti realias fiziologines reakcijas. Pavyzdžiui, keičia širdies susitraukimų dažnį ir arterinį kraujospūdį, taip pat cheminį aktyvumą galvos smegenyse. Placebas taip pat padeda atsikratyti skausmo, depresijos, nerimo, nuovargio ir netgi kai kurių Parkinsono ligos simptomų. Tai, kaip mūsų psichika gali veikti sveikatą, iki šiol nėra iki galo aišku, ir mokslininkai iki šiol neperprato mechanizmų, sukeliančių fiziologines reakcijas į placebą. Mūsų žiniasklaidoje galime rasti ne vieno gydytojo nuomonę, kad homeopatinis gydymas yra veiksmingas kaip placebas ir padeda 30-40% pacientų.
Didžiausią susipriešinimą ir diskusijas kelia būtent homeopatijos filosofija ir homeopatinių preparatų gaminimo principai. Homeopatijos filosofija į žmogaus organizmą žiūri kaip į vientisą sistemą, siekia ne slopinti ligos simptomus, o pirmiausia ieškoti ligos priežasčių. Pabrėžtina, kad Europos Sąjungoje homeopatiniai vaistai gaminami vadovaujantis Europos farmakopėja arba Europos ekonominės erdvės valstybių oficialiai naudojamomis farmakopėjomis – kai kurios šalys, pvz., Vokietija, turi homeopatines farmakopėjas, kur nurodyti reikalavimai žaliavoms, aprašomi gamybos principai, gatavų preparatų kokybės kontrolė. Lietuvoje homeopatinius vaistinius preparatus reglamentuoja Farmacijos įstatymas ir kiti, su Europos Sąjungos teise suderinti teisės aktai. Tad homeopatiniai vaistai yra saugūs ir veiksmingi.
Placebo efektą galime priskirti žmonėms, tačiau ne gyvūnams. Dar 2005 metais Lietuvos veterinarijos akademija atliko literatūros apžvalgą (Tyrimo nuoroda https://www.lsmuni.lt/cris/handle/20.500.12512/87272). Tyrimais įrodyta, kad homeopatiniai veterinariniai vaistai didina imuninės sistemos aktyvumą, nes preparatų sudėtyje esančios augalų veikliosios medžiagos veikia virusus, todėl tinka simptominiams ūmiems infekciniams arklių, galvijų, smulkių gyvūnų susirgimams gydyti. Duomenys rodo, kad šie vaistiniai preparatai tinka sportinių žirgų ir naminių gyvūnėlių stresui, neurotiniams reiškiniams gydyti, teigiamai veikia gyvūnų vegetacinę nervų sistemą, normina širdies skaidulų elektrinį aktyvumą. Homeopatiniais veterinariniais vaistais gydomos traumos, taip pat degeneracinės, ūminės ir lėtinės ligos. Tyrėjai įrodė, kad homeopatiniai veterinariniai preparatai yra efektyvūs gydant ir stambių, ir smulkių gyvūnų medžiagų apykaitos, reprodukcijos ir kitas ligas. Tyrėjų darbuose akcentuojama, kad tai ekologinis gydymo metodas. Homeopatiniai vaistai ypač plačiai naudojami Vokietijoje.
Kito tyrimo metu buvo analizuojamos 52 šunų ir kačių ligų istorijos, kurių gydymui pasirinkti homeopatiniai veterinariniai vaistai Engystol, Ovarium Compositum, Hormeel ir Traumeel (Tyrimo nuoroda https://www.lsmu.lt/cris/handle/20.500.12512/105910). Gydant virusinės kilmės gyvūnų kvėpavimo sistemos sutrikimus homeopatiniu veterinariniu vaistu Engystol pasveiko 79 proc. gydytų šunų ir 56 proc. kačių. Nustatyta, kad homeopatiniu veterinariniu preparatu Engystol gydytos katės mišrūnės pasveiko dažniau nei veislinės. Gydant kalių pseudovaikingumą Hormeel ir Ovarium compositum veterinarinių preparatų kompleksu, nepriklausomai nuo gyvūno amžiaus ir veislės, pasveiko 100 proc. patelių. Odos žaizdų bei nubrozdinimų gydymas homeopatiniu veterinariniu vaistu Traumeel taip pat parodė puikius rezultatus – pasveiko 100 proc. šunų bei 83 proc. kačių. Tyrimo duomenys patvirtino, kad homeopatiniai vaistai yra veiksminga alternatyva įprastai konservatyviam gydymui pasirenkamiems vaistams.
Taigi, mokslinių tyrimų, patvirtinančių homeopatijos veiksmingumą tikrai yra ir jų vis daugėja. PubMed paieškoje galima surasti daug mokslinių straipsnių, atliktų tyrimų ir su gyvūnais, ir su žmonėmis. Pastaruoju metu tyrimai atliekami naudojant įvairiausias ir pažangiausias technologijas, pvz., magnetinį rezonansą, elektroencefalografiją (EEG). Homeopatinio gydymo esmė – tiesiog veikti išvien su organizmu, nes tik pats organizmas geriausiai žino kelią pasveikti, jam tereikia padėti. Tai, kad mokslas dar nesugeba atsakyti į visus kylančius klausimus, dar nereiškia, kad homeopatija yra neveiksminga.
Daugiau informacijos: www.siuolaikinehomeopatija.lt