„Apsinuodijimas saule“ – keista, bet reali diagnozė

@ Shutterstock

Pernelyg ilgas buvimas saulėje kelia daugybę pavojų sveikatai, pradedant lengva dehidratacija ir baigiant išsekimu nuo karščio arba dar blogiau – šilumos smūgiu. Tačiau didžiausia grėsmė nusvilti saulėje. Tai gali nutikti nepaisant visų pastangų apsisaugoti dangstantis skrybėlėmis, akiniais nuo saulės ir apsauginiais kremais.

Mokslas jau seniai įrodė, kad nėra tokio dalyko, kaip „sveikas įdegis“. Užtat yra situacijų, kai įdegis gali prilygti ligai. Ir kalbama ne tik apie iki skausmo, ryškaus raudonio bei pūslelių nusvilintą odą, bet ir į gripo panašius simptomus. Visa tai kartu medikų bendruomenėje apibendrinama terminu „apsinuodijimas saule“.

Aišku, skuba patikslinti specialistai, ši diagnozė nėra oficiali. Ir su tikrais nuodais ji nieko bendra neturi. Tai veikiau laisvo naudojimo terminas, taikomas išties labai sunkiems nudegimo saulėje atvejams.

Kita vertus, ne taip svarbu, kaip negalavimą vadinti. Šiuo metų laiku daug aktualiau žinoti, kaip atpažinti apsinuodijimą saule, kaip jo išvengti, o jei nepavyko, kaip gydytis.

Kaip pasireiškia

Dalis simptomų tokie patys, kaip ir įprasto įdegio: nuo ultravioletinių spindulių paraudusi oda, pūslelės ir skausmas prisilietus. Labai smarkiai nudegus, galimas ir tinimas arba į gripo panašūs simptomai – galvos skausmas, karščiavimas, pykinimas.

Nudegimo pasekmes pradedama jausti paprastai jau po kelių valandų, bet štai apsinuodijimo saule požymiai gali nepasireikšti ir parą, ir dar ilgiau.

Kaip atskirti

Nuo paprasto nudegimo saulėje apsinuodijimas ja skiriasi tuo, jog į ultravioletinių spindulių nusvilintą odą net skaudu žiūrėti. Be to, ją iš tikrųjų labai skauda. Pagrindinis požymis yra raudonis, bet dažnai prie jo prisideda ir specifinės pūslelės arba bėrimas.

Jeigu jau turite kokių nors imuninių sutrikimų arba sergate odos liga, gali pasireikšti net fotodermatozės.

Visa tai – anomali odos reakcija į saulę.


Kuo gydyti

Pirmas dalykas, kurį privalote padaryti pastebėję, jog saulė nusvilino odą – nesvarbu, smarkiai ar nelabai, – tai pasitraukti į šešėlį. O tada jau imtis priemonių priklausomai nuo to, kiek žalos padarė ultravioletiniai spinduliai.

Jeigu didžiąją dalį nudegusios odos ploto padengė pūslelės arba pasireiškė dehidratacijos požymių, būtinai kreipkitės į gydytoją (pūslelių atveju – geriau nedelsdami). Jis skirs simptominį gydymą bei įvertins dehidratacijos lygį – jei netekote pavojingai daug skysčių, teks imtis priemonių.

Ne tokius sunkius apsinuodijimo saule atvejus paprastai galima išsigydyti patiems, namuose.

Pradėkite nuo vėsaus dušo arba kompresų – jie nuslopins skausmą ir sumažins ultravioletinių spindulių pažeistos odos temperatūrą. Gydytojai dermatologai pataria visada po ranka turėti didelį kiekį alavijų gelio – jis pasižymi vėsinančiu poveikiu, taigi palengvina skausmingo įdegio simptomus.

Palengvėjimo suteiks ir šalto pieno kompresai: pieno lipidai raminamai veikia odą.

Apsinuodijimo saule simptomai gali išsilaikyti kelias dienas, todėl kai kuriais atvejais neprošal būtų apsirūpinti ir nereceptiniais vaistais nuo skausmo, tokiais, kaip ibuprofenas. Jie padės ištverti negalavimą, kol simptomai palengvės.

Ir nepamirškite gerti užtektinai vandens, nes nudegimas saulėje – net ir ne apsinuodijimo lygio, – gali sukelti dehidrataciją. Medikai vadina tai esmine taisykle: jei per ilgai užsibuvote saulėje, būtinai grąžinkite organizmui prarastą vandenį.

Kaip išvengti

Kadangi apsinuodijimas saule yra tas pats nudegimas, tik itin bjaurus, jo išvengiama laikantis elementarių apsaugos nuo ultravioletinių spindulių taisyklių.

Tepkite odą apsauginiu kremu nuo saulės (jo SPF turi būti bent 30 arba didesnis, užtikrinama apsauga nuo UVA ir UVB spindulių). Gydytojų dermatologų rekomendacijomis, kūnui turėtumėte sunaudoti maždaug taurelės dydžio kremo kiekį, veidui ir kaklui – arbatinį šaukštelį. Kremo sluoksnį būtina atnaujinti kas dvi valandas. Ir nepamirškite tokių apgaulingai nejautrių vietų, kaip skalpas ir ausys.

Taip pat nepamirškite, kad ultravioletinė saulės spinduliuotė stipriausia, taigi ir pavojingiausia būna nuo dešimtos valandos ryto iki ketvirtos popiet.

» Rašyti komentarą