10 įdomių faktų, kurių nežinojote apie jodą

Jodas jau nuo seno žinomas dėl savo antiseptinių savybių, tačiau nors jis ir puikuojasi daugelio iš mūsų namų vaistinėlėse, tik retas kuris žino apie jo panaudojimo galimybių gausą. Daugybę naudingų savybių savyje slepiantis jodas – būtinas atributas kiekvieno namuose. Nuo žaizdų gydymo iki virtuvės įrankių dezinfekavimo ar augalų apsaugos nuo parazitų – žinodami šiuos patarimus, jodą panaudosite pačiose įvairiausiose srityse.

 

1. Derliaus kokybei gerinti. Natūraliomis sąlygomis dirvožemiuose jodo yra itin mažai, situacija kiek geresnė tik žemėse prie jūros. Norint palaikyti pakankamą jodo kiekį terpėje, patariama naudoti jodo tinktūrą, kurią sudarytų 3 % jodo tirpalas, 90 % etanolis ir šiek tiek kalio jodido. Taip bus palaikoma gera augalų šaknų būklė, pagerinamas derlius, o augalai bus apsaugoti nuo puvimo proceso.

 

2. Jodo kiekiui organizme patikrinti. Ne paslaptis, kad jodas gyvybiškai svarbus mūsų skydliaukei. Šis organas atsakingas už hormonų gamybą žmogaus organizme, o šie palaiko optimalią medžiagų apykaitą, gerą širdies bei smegenų darbą, virškinimo procesą bei raumenų veiklą. Tad susiduriant su įvairiais sveikatos negalavimais, verta pasitikrinti, ar jūsų organizme netrūksta jodo. Norint tai padaryti, galima atlikti jodo tirpalo testą. Tirpalu suvilgius ausų krapštuką, patepkite vidinę riešo pusę ir ateinančias 24 valandas stebėkite, kaip keičiasi jodo spalva. Jeigu ji beveik nepakinta, tai reiškia, jog jūsų organizme jodo kiekis yra pakankamas. Tačiau jeigu spalva stipriai nublunka arba išvis išnyksta – tai rodo, kad jums šios medžiagos trūksta. Tokiu atveju patariama naudoti papildus, kurių sudėtyje būtų jodo.

 

3. Vandens dezinfekcijai. Jodas gali tapti vienu iš būdų, norint dezinfekuoti vandenį. Tai gali būti ypač patogu, jei dėl įvairių priežasčių (kelionės ar stichinės nelaimės metu) neturite prieigos prie švaraus vandens. Galima keletą lašų 2 % jodo tirpalo įlašinti į vandenį, jei vanduo lieka šiek tiek drumstas, patariama lašinti dar. Tokį vandenį galėsite naudoti išoriškai, norint nusiprausti ar dezinfekuoti paviršių.

 

4. Žaizdoms gydyti. Jodas gali pasitarnauti tiek lėtinėms, tiek ir ūmioms žaizdoms gydyti. Atlikti tyrimai parodė, kad jodas veiksmingai spartina žaizdų gijimą bei sumažina bakterijų skaičių. Jodo preparatai pasižymi kraujotaką aktyvinančiomis savybėmis, tad patepus juo aplink pažeistą odos sritį, toje vietoje gerokai suaktyvėja kraujo ir medžiagų apykaita, o tai leidžia žaizdai greičiau užgyti.

 

5. Augalų apsaugai nuo parazitų. Miltligė – dažno sodininko priešas, kuris gali užpulti serbentus, pomidorus, agrastus, agurkus, moliūgus ar net bijūnus ir rožes. Tad pastebėjus, kad jūsų sodo gėrybes užpuolė parazitai, į pagalbą taip pat galite pasitelkti jodą. Tereikia mililitrą jodo ištirpinti 9 litruose vandens kartu su skystu muilu bei litru nugriebto pieno ir apipurkšti augalus gauta priemone.

 

6. Švarai virtuvėje palaikyti. Jodas dažnai sutinkamas ir restoranų virtuvėse, mat jodo tirpalas čia naudojamas kaip efektyvi valymo priemonė. Norint pasiekti dar geresnių rezultatų, jodo tirpalą galima sumaišyti kartu su kitomis valymo priemonėmis. Tiesa, reikėtų nepamiršti, kad jodas gali palikti rusvas dėmes, todėl tinka tamsesnės spalvos daiktams valyti. Beje, daugelyje restoranų jodas naudojamas ne tik kaip priemonė įrankiams bei indams valyti ir dezinfekuoti, tačiau su juo tikrinama ir tai, ar indų ploviklis tinkamai atlieka savo darbą. Virtuvės personalas dažnai naudoja jodo testines juosteles, siekdami patikrinti, ar jų naudojamas indų ploviklis yra pakankamai stiprus, norint užtikrinti atitinkamus švaros standartus.

 

7. Kovai su kosuliu. Jodo tirpalas gali būti naudojamas ir kosuliui gydyti. Susidūrus su gerklės skausmu ar kosuliu, rekomenduojama ant odos nupiešti jodo tinklelį. Kaip tai padaryti? 5 % odai tinkamu jodo tirpalu suvilgyti ausų krapštuką ir patepti reikiamą vietą (gerklę, krūtinę ar nugarą). Užtepus jodo tirpalo ant odos, šis, įsiskverbęs, veikia kenksmingas bakterijas ir padeda sumažinti uždegimą.

 

8. Nagų grybeliui gydyti. Nagų grybelis – itin bjauri liga, kuri dar ir sparčiai plinta, ypač tokiu atveju, jei gyvenate ne vienas ir su kitais dalijatės bendru rankšluosčiu, šlepetėmis ar vonia. Norėdami išgydyti nagų grybelį, galite tam pasitelkti jodo tirpalą. Didelį dubenį pripildykite 2,5 litro vandens ir įpilkite 1 arbatinį šaukštelį jodo tirpalo. Kojas dubenyje palaikykite 10 minučių, tuomet atsargiai nukirpkite grybelio paveiktus nagus bei švelniai patepkite juos vandenilio peroksidu. Procedūrą rekomenduojama atlikti tris kartus per savaitę, o po gydymo galima ją vis pakartoti, siekiant išvengti pakartotinio užsikrėtimo.

 

9. Nematodams naikinti. Sodininkams jodas gali padėti ir sunaikinant svogūnėliuose bei šakniagumbiuose esančius nematodus. Reikėtų pasiruošti 0,05 % koncentracijos jodo tirpalą: 10 mililitrų 5 % jodo tirpalo išmaišykite 1 litre vandens. Gautame tirpale svogūnėlius ir šakniagumbius reikėtų laikyti apie valandą. Tokį patį tirpalą galite naudoti ir sėkloms, norėdami apsaugoti jas nuo ligų bei padidinti jų daigumą.

 

10. Greitesniam mėlynių išnykimui. Kur nors susitrenkus, tenka susitaikyti su tuo, kad mažiausiai savaitę vaikščiosime „pasipuošę“ ryškia mėlyne. Tačiau pasitelkus jodą, mėlynės gijimo procesą galima kiek pagreitinti. Pirmąją dieną, iškart po sumušimo, siekiant sumažinti patinimą, rekomenduojama sutrenktą vietą šaldyti ledu, įvyniotu į audinį. Antrąją dieną, praėjus parai po susitrenkimo, vietą, kurioje atsirado mėlynė, gausiai patepkite 5 % jodo tirpalu – tai padės jai greičiau išnykti.

» Rašyti komentarą