Žmogaus grožis ir sveikata – tai dvi neišsemiamos ir glaudžiai viena su kita susijusios temos. Į jas galima pažvelgti iš skirtingų perspektyvų, todėl jos visada išlieka aktualios, kelia daugybę ginčų ir klausimų. Jomis visada yra ką pasakyti skirtingų sričių specialistams.
Apie tai, kaip išlikti sveikiems ir gražiems, šį kartą kalbamės su psichologe Egle Mirončikiene.
Pirmą kartą pamačius žodžius „psichokosmetinė veido gimnastika“, daugeliui tikriausiai kils klausimas: kas tai? Gal galite papasakoti plačiau?
Psichokosmetinė veido gimnastika – tai fizinių ir dvasinių pratimų sistema, padedanti atpalaiduoti raumenų spazmus veide ir kakle, sustiprinti nusilpusius raumenis bei „išlaisvinti“ juose sukauptas emocijos.
Visi mūsų dvasiniai išgyvenimai yra lydimi raumenų reakcijos – mimikos. Emocijoms nuslūgus, raumuo atsipalaiduoja. Tačiau ilgai trunkantys skausmingi praeities išgyvenimai, traumos, nuolatinis nerimas, nepasitikėjimas, baimė, užgniaužtas pyktis nuoskaudos ir kt. sukelia pastovią kūno raumenų įtampą ir pastovius jaudinimo židinius smegenyse. Tuo tarpu kai kurių emocijų stygius neveiklius raumenis atrofuoja. Sutrinka kraujotaka, audinių inervacija, limfodrenažas, pakinta laikysena, atsiranda kosmetiniai defektai – pakinta odos spalva, atsiranda odos maišeliai, raukšlės. Akivaizdu, kad vien kosmetinėmis priemonėmis tokių pakitimų pašalint nepavyksta.
Persitempę kaklo ir mimikos bei kramtomieji raumenys sutrikdo kaukolės kraujotaką, sumažėja galvos kaulų masė, odos perteklius sukrenta senatvinėmis odos klostėmis, o kadaise ryškus veido kontūras išnyksta. Sutrikusi galvos kraujotaka, limfotaka, inervacija dažnai būna ir blogėjančio regėjimo, klausos sutrikimų, nemigos ir lėtinių galvos skausmų priežastimi. Psichokosmetinė veido gimnastika tiesiogiai veikia šių sutrikimų priežastis, todėl labai greitai pastebima, kaip pagerėja bendra savijauta, miegas, dingsta galvos skausmai.
Psichokosmetinė veido gimnastika turėtų tikti tiek vyrams, tiek moterims, tačiau greičiausiai ją susigundys praktikuoti būtent dailiosios lyties atstovės. Ką praranda tie, kurie į ją žiūri skeptiškai ir su nepasitikėjimu?
Norint išlaikyti gražias kūno formas, fizinis aktyvumas yra būtinas. Tai niekam nekelia jokių abejonių. Tiesiog daug kas nesusimąsto, kad kaukolę taip pat dengia raumenys ir veido reljefas didžia dauguma priklauso nuo veido raumenų formos, dydžio ir tonuso. Ši gimnastika tinka ir vyrams, ir moterims, tačiau vyrų raumenys stiprėja kelis kartus greičiau, todėl ir teigiamus pokyčius jie pastebi daug anksčiau.
Iš tiesų išvaizda vyrams yra mažiau svarbi. Tačiau nereikėtų žiūrėti į psichokosmetinę veido gimnastiką tik kaip į pasigražinimo priemonę. Turime rūpintis visų pirma sveikata. Vis daugiau mokslinių faktų patvirtina, kad daugumos ligų priežastys – psichologinės. Turime suprasti, kad kūnas, jausmai ir sąmonė veikia kaip nedaloma visuma ir tiesiogiai tarpusavyje sąveikauja. Mintimis veikiame kūną, veikdami kūną pakeičiame dvasinę būseną, dvasinė būsena pakeičia kūno procesus. Kosmetinis gimnastikos efektas – antrinis.
Žmogaus veidas – jo sielos veidrodis. Vien pagal raumenų būklę galima pasakyti, kokie išgyvenimai jo gyvenime dominuoja, kokias emocijas jis išreiškia laisvai, nesivaržydamas, kokias stengiasi nuslopinti ir paslėpti, kiek agresijos yra užspaudęs savyje, kiek nuoskaudų „nurijęs“. Juk visa tai be jokių specialių žinių, intuityviai perskaito ir tie, kurie mus supa. Juos traukia geranoriški, nepikti, laimingi žmonės. Įtampos, užspausto pykčio, nuolatinio nerimo, nusivylimo ženklai veide daugumą nesąmoningai atstumia. Tad ar verta visa tai nešti per savo gyvenimą lyg didžiausią turtą?
Ar vyrams ir moterims skirti veido pratimai kuo nors skiriasi?
Iš esmės pratimai vyras ir moterims nesiskiria. Tačiau kadangi vyrų oda tvirtesnė, o raumenys auga greičiau, mažiau tikėtina, kad grubiai ir nelabai taisyklingai savarankiškai atliekami pratimai jiems pakenks.
Moterų oda plonesnė, jautresnė, veidas paprastai išraiškingesnis. Jis sugeba atspindėti daugiau subtilių dvasinių niuansų. Moterys geriau perskaito kitų veido išraiškas. Daugiau emocinių gaidelių, daugiau aktyvuojama smulkių raumenų, daugiau ir įvairesnių problemų slepiasi veido žemėlapyje. Todėl daugiau ir įvairesnių pratimų reikia atlikti, daugiau dvasinių problemų įsisąmoninti, norint nusimesti per dešimtmečius priaugusias „pikčiurnos“, „šventos kankinės“, „nusivylusios šeimininkės“, „viskas OK“, „aukštuomenės damos“ ir kt. kaukes.
Moterų kaulų masė mažesnė ir su metais kur kas greičiau nyksta, o raumenys stiprėja daug lėčiau, todėl joms prireikia kur kas daugiau atkaklumo. Nereikia tikėti, kad keletas neįprastų grimasų kelias minutes per dieną gali duoti matomų rezultatų. Kaip ir treniruojant kūną, norint pasiekti rezultato, raumenis reikia nuvarginti. Mimikoje dalyvauja keli šimtai veido ir kaklo raumenų, todėl norint esminių permainų, iš pradžių dirbti tenka mažiausiai pusvalandį kasdien. Kai kurie rezultatai pastebimi po kelių dienų, kiti – jau po kelių savaičių. Po trijų mėnesių atkaklaus darbo jau galima turėti naują veidą tiesiogine ir perkeltine prasme.
Grožis – labai laikinas dalykas, todėl norime jį išsaugoti kuo ilgiau. Kaip jis susijęs su mūsų psichologine būkle? Kas, Jūsų manymu, yra gražus ir sveikas žmogus?
Šiuolaikinėmis technologijomis rekonstravus garsių praeities gražuolių palaikus, paaiškėjo, kad dauguma jų turėjo gan neišsiskiriančius veido bruožus, kartais net grubius ir neatitinkančius klasikinių grožio standartų. Akivaizdu, kad žmogų padaro gražiu ne tobulos veido proporcijos ir idealiai glotnus veidas.
Paprastai gražu yra tai, kas neša informaciją, kad žmogus yra sveikas. Vešlūs plaukai, sveika oda, lieknas liemuo, tiesi laikysena, nesuvaržyti judesiai, nuoširdi šypsena ir malonus žvilgsnis – tai žmogaus dvasinę ir fizinę sveikatą atspindintys signalai, kuriuos suvokiame kaip visumą ir įvertiname kaip grožį.
Jaunystė yra laikina, tačiau jaunatvišką išvaizdą galime išsaugoti visą gyvenimą. Jaunatviška laikysena – tai tiesi laikysena, jaunatviškas veidas – tai atsipalaidavęs, geranoriškas, atviras, su nuostaba ir susižavėjimu į pasaulį žvelgiantis veidas.
Grožis – tai išorinių ir vidinių žmogaus bruožų visuma, sielos ir kūno harmonija.
Ką daryti, kad atvaizdas veidrodyje nebūtų kaip priekaištas sau pačiam?
Neįmanoma išsaugoti grožį tik kosmetinėmis priemonėmis, būtina nuolat rūpintis savo sielos ir kūno ekologija. Dvasinis žmogaus gyvenimas turi būti turtingas. Būtina išgyventi visą jausmų pilnatvę: verkti ir juoktis, mylėti ir nekęsti, žavėtis ir nuobodžiauti, liūdėti ir džiaugtis. Tačiau neigiami išgyvenimai negali nustelbti visų kitų. Neturime nuolat būti susierzinę, pikti, neramūs, susirūpinę, įsitempę. Bet kokia įtampa anksčiau ar vėliau turi baigtis atsipalaidavimu.
Bet koks jausmas gimsta mumyse. Jei viskas erzina – esame irzlūs, jei pykdo – esame pikti, jei dėl visko nerimaujame – esame nerimastingi. Susikaupusias psichologines problemas būtina spręsti, užgniaužtas emocijas „išlaisvinti“. Jei niūrios savijautos priežastys iš tiesų išorinės, išdrįskime pakeisti aplinką arba pakeiskime požiūrį į ją.
Turime suprasti, kad neišspręstos psichologinės problemos, neigiamos emocijos tiesiogiai veikia mūsų kūną – imuninę, endokrininę, kraujotakos, virškinimo ir kt. sistemas, sutrikdo jų veiklą ir net sukelia ligas. Išvaizda – tai mūsų dvasinės ir fizinės sveikatos tiesioginis atspindys.
Ką mums duoda sugebėjimas veidu išreikšti savo emocijas? Ar verta mokintis valdyti mimiką? Jei taip, kaip tą padaryti, nuo ko pradėti?
Žmogaus mimika – jo jausmų ir nuotaikų atspindys, tai be galo svarbi žmonių bendravimo priemonė. Tačiau gyvename visuomenėje ir turime prisitaikyti prie aplinkos, esame priversti riboti savo instinktyvias reakcijas. Negalime netaktiškam viršininkui atrėžti tuo pačiu, įžūliam akiplėšai įkrėsti beržinės košės, nevaržomai iškloti kitiems viską, ką apie juos galvojame. Turime mokėti išreikšti savo jausmus visuomenei priimtinu būdu. Tai nėra lengva, o kartais ir neįmanoma. To esame mokomi nuo pat vaikystės ir mokomės visą gyvenimą. Užgniaužtos neigiamos emocijos kaupiasi ir anksčiau ar vėliau pratrūksta negalavimais, ligomis, priklausomybėmis, neadekvačia agresija aplinkiniams arba sau pačiam.
Moksliniais tyrimais patvirtinta, kad žmonės, paralyžiavę natūralią mimiką botulino toksino injekcijomis, ne tik nesugeba išreikšti savo emocijų. Nujautrinus tam tikrus raumenis, atbunka ir tais raumenimis išreiškiami emociniai išgyvenimai ir sugebėjimas jas atpažinti kitų žmonių veiduose.
Mimika ir sugebėjimas ją perskaityti yra labai svarbu žmonių tarpusavio santykiuose. Tikriausiai daug kas pastebėjote, kad didžiausios sėkmės gyvenime pasiekia ne aukščiausio intelekto, protingiausi, geriausiais pažymiais baigę mokyklas. Didžiausia sėkmė gyvenime lydi tuos, kurie geriausiai sugeba pajusti kito žmogaus jausmus, įsisąmoninti ir suprasti savo ir kitų gilumines emocijų priežastis, iššaukti teigiamas nuotaikas. Tyrimai parodė, kad net pagal išleistuvines nuotraukas galima prognozuoti, kaip gyvenimas susiklostys moksleiviams. Daug labiau tikėtina, kad nesuvaržyta, natūralia, geranoriška šypsena iš nuotraukų į mus žvelgiantys abiturientai po 20 metų turės darnią šeimą, pastovų mėgiamą darbą, sėkmingą karjerą, nei nusifotografavę rūškanais veidais.
Taigi, smulkesnių mimikos raumenų suaktyvinimas ir įvaldymas leidžia pajusti didesnį emocijų spektrą ir atpažinti jas kituose veiduose. Toks žmogus gali kur kas jautriau perskaityti kitų mimiką ir pajusti kitų žmonių išgyvenimus. Emocinis gyvenimas tampa ryškesnis ir pilnesnis, o bendravimas su aplinkiniais – sėkmingesnis.
Būtina išmokti gyventi ne skausminga praeitimi ar bauginančia ateitimi, o čia ir dabar, išmokti džiaugtis mielomis gyvenimo smulkmenomis ir net nemaloniuose gyvenimo įvykiuose atrasti naudingą patyrimą. Būtina išmokti atsipalaiduoti. Būdų yra labai daug, tačiau jeigu nepavyksta tai padaryti savarankiškai, niekada nevėlu mokytis. Psichokosmetinė veido gimnastika – vienas iš būdų atsipalaiduoti, pažinti ir tobulinti save, puoselėti savo sveikatą ir išvaizdą.
Ką patartumėte ir ko palinkėtumėte mūsų skaitytojams?
Išmokite pažvelgti į save ir klausytis savo kūno. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip jis reaguoja į skirtingus žmones, įvairias situacijas, emocijas, kurios kūno dalys įsitempia, išgyvenant vienokius ar kitokius jausmus. Įtampos židinius kūne ir veide vertinkite kaip kūno siunčiamus signalus, kuriuos privalote perskaityti ir pašalinti.
Nelaikykime savo kūno tik darbo įrankiu, tikslų pasiekimo priemone. Puoselėdami jį, neužmirškite sielos, nes didelės jūsų pastangos gali nueiti perniek. Rūpinkimės savo sielos ekologija, kaip šiukšles iššluokite iš savo sielos pyktį, pavydą, nuoskaudas, nerimą, baimes. Mylėkite save, kitus žmones ir gyvenimą. Koks jis kartais bebūtų, vis viena yra nuostabus.
Dėkojame už pokalbį.
Viename kvadratiniame pažasties odos centimetre gali būti iki 500 milijonų bakterijų
Kitas faktas
Komentarai (2)