Spuogai jau nebebaisūs, nes žinoma, kad ir sunkias formas galima išgydyti. Apie tai, ką dar turėtume žinoti apie spuogus, kalbamės su gydytoja Giedre Talijūniene.
Anksčiau manyta, kad spuogus – tai paauglių liga, su kuria susiduriama brendimo laikotarpiu ir nuo kurios šiam laikotarpiui pasibaigus pasveikstama, nors kartais ir lieka randų. Bet pastaruoju metu spuogais serga ne tik paaugliai...
Taip, tai tiesa. Galima sakyti, kad suaugusiųjų spuogai yra nauja spuogų rūšis. Šia liga skundžiasi vis daugiau dvidešimtmečių, trisdešimtmečių ir net keturiasdešimtmečių. Tai iš tikrųjų naujas reiškinys. Sergamumas šia liga suintensyvėjo per pastaruosius keliolika metų.
Kuo skiriasi paauglių spuogai nuo brandaus amžiaus spuogų?
Odos pakitimai visada yra susiję su organizme vykstančiomis hormonų audromis, tik kiekvienu atveju ši audra kyla dėl skirtingų priežasčių: paauglystėje dėl brendimo, suaugus – dėl streso, kurio metu suaktyvėja hormonų gamyba. Tačiau jeigu odoje yra ir inkštirų, greitai susiformuoja spuogai, kurie sukelia papildomą stresą ir taip verpetas įsisuka. Odos pakitimai greitai nepraeina, o kadangi streso veikiamas žmogus dažnai kaso spuogus ir bando juos išspausti, uždegimas dar labiau išplinta.
Ar asmenys, paauglystėje sirgę spuogais, turi būti pasiruošę antrajai bangai sulaukę dvidešimties ar trisdešimties metų?
Nebūtinai, nes statistika rodo, kad tik pusė tų, kurie paauglystėje sirgo akne, šia liga suserga ir būdami brandaus amžiaus. Likusioji pusė – tai tie, kurie brendimo laikotarpiu su aknės problema nė nesusidūrė.
O dieta? Ar tai, ką valgome, turi įtakos spuogų išsivystymui?
Nepaisant paplitusios nuomonės, jaunesniems žmonėms dieta nėra esminis veiksnys. Žinoma, reikia save stebėti ir, pastebėjus sąryšį, atsisakyti maisto, dėl kurio spuogai paūmėja. Suaugusiųjų atveju dietos ir spuogų sąryšiui tenka didesnis vaidmuo. Ypač kenksmingas yra maistas, kurio glikeminis indeksas yra itin didelis (t. y. toks maistas, kurio pavartojus gliukozės kiekis kraujyje labai padidėja, pvz., virtos bulvės, morkos, balta duona, traškučiai, bananai).
Vieni kantriai toleruoja spuogus net ir tada, kai jų yra daug, kitus ir vienas vienintelis spuogelis išmuša iš pusiausvyros. O kada iš tikrųjų dėl spuogų reikėtų kreiptis į gydytoją?
Jeigu inkštirų yra labai daug, geriausia kreiptis patarimo į gydytoją, kad neišsivystytų uždegimas. Žinoma, jeigu pastebimi gausūs uždegiminiai pokyčiai, gydymą būtina pradėti kuo greičiau, kad vėliau neliktų randų.
Kiek laiko paprastai trunka spuogų gydymas?
Gydymo kursas priklauso nuo pokyčių pobūdžio ir intensyvumo. Vienoks gydymas yra esant inkštirams ir spuogams, kitoks – kai yra pūlingų darinių. Gydymas gali trukti vienerius metus, kartais ir trejus arba ilgiau. Gydoma antibiotikais (pvz., nedidelėmis tetraciklino dozėmis), o esant sunkesnei formai siūloma gerti vitamino A darinio (vadinamojo retinoido) izotretinoino (vaistiniai preparatai „Izotek“, „Aknenormin“, „Roaccutane“). Be geriamų vaistų, gydymo metu oda tepama gydomaisiais tepalais. Baigus gydymą dažnai yra būtinas palaikomasis gydymas tepalais, kurių sudėtyje yra retinoidų (pvz., tretinoino, adapaleno), antibiotikų arba kitokių gydomųjų medžiagų (pvz., benzoilo peroksido, rūgštinio kazeino, trunkantis nuo vienerių iki pusantrų metų.
Apie izotretinoiną pastaruoju metu buvo daug kalbėta. Teigta, kad jis gali būti nesaugus, nes turi šalutinį poveikį, gali sukelti depresiją. Gal yra saugesnių būdų spuogų problemai spręsti?
Izotretinoinas spuogams gydyti naudojamas jau nuo trečiojo dešimtmečio ir padeda pasiekti puikių rezultatų net ir itin sunkiais atvejais. Vaistas yra saugus, jeigu laikomasi tam tikrų sąlygų. Šį vaistą vartojančios moterys turi saugotis nėštumo (pirmosiomis nėštumo savaitėmis vaistas pažeidžia vaisių). Be to, reikia kontroliuoti cholesterolio ir trigliceridų kiekį (vaistas veikia lipidų apykaitą ir kepenų veiklą). Izotretinoinas išsausina gleivinę ir padidina odos jautrumą. Kalbant apie depresiją, tai atvejų, kai šis vaistas būtų ją sukėlęs, nenustatyta. Tačiau depresija sergančius asmenis būtina stebėti, nes liga gali paūmėti. Gydymas, kurį kartais prireikia pakartoti, paprastai trunka 6–8 mėnesius. Be to, visada būtinas palaikomasis gydymas. Be visų jau minėtų galimų pašalinių poveikių labai išsausėja oda. Jau gydymo metu reikia vartoti specialius drėgmę atkuriančius ir porų neužkemšančius produktus (pav. Iwostin Purritin Rehidrin kremas). Jei tik galima, geriau vengti stiprių medikamentų. Spuogų problemai spręsti dabar gausu kosmetinių priemonių, kurių platus asortimentas vaistinėje.
Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.
Kitas faktas
Komentarai