Važiuojant viešuoju transportu arba automobiliu, vaiką pradeda pykinti. Ar imbiero tabletės ir kiti panašūs preparatai jam nepakenktų? Gal yra būdų, kaip būtų galima šią problemą išspręsti ilgesniam laikui, ne tik kelionės metu?
Jūrligė, arba kinetozė (taip moksliškai vadinama ši judėjimo liga), pasireiškia kas kartą, kai žmogus juda nevienodu greičiu arba jo kūno padėtis judėjimo metu staiga pasikeičia. Dėl to sudirgsta pusiausvyros, regos bei kai kurių vidaus organų receptoriai, o sudirgę ima siųsti nepasitenkinimo signalus į požievines smegenų sritis, skųsdamiesi neįprasta organizmui padėtimi ir reikalaudami kuo greičiau padaryti tam galą.
Kinetoze serga milijonai žmonių. Tokių, kurie visiškai nežinotų, kas yra jūros liga, tėra vienetai. Kitų tiesiog gerokai aukštesnis ligos slenkstis – juos supykina tik išties kosmonautiškas supimas, nuo kurio vidutinis žmogus jau guli leisgyvis ir šaukiasi greitos mirties. Kadangi tokio supimo normaliomis sąlygomis beveik neįmanoma patirti, šie žmonės naiviai mano esą visiškai atsparūs jūrligei.
Vos pajutę pirmuosius jūrligės požymius sučiulpkite rūgščią karamelę arba citrinos griežinėlį. Labai veiksminga priemonė yra askorbo rūgštis (dozė – 1–3 g). Galima pauostyti ir pakramtyti imbiero. Šią priemonę jūrligei įveikti nuo žilos senovės vartoja tolimųjų plaukiojimų jūrininkai. Tiks ir imbieriniai sausainiai – ypač jei negaluoja vaikai. Tačiau vaistinėse galite įsigyti imbiero preparatų kapsulėmis ir tabletėmis. Jeigu, nepaisant visų pastangų, jūrligė jus įveikė, kitąkart keliaujant turbūt teks apsidrausti ir vartoti medikamentus. Tiesa, konkretaus vaisto nuo jūros ligos nėra. Paprastai vartojami keli skirtingų grupių preparatai. Prieš gerdami tokius vaistus pirmiausia būtinai susipažinkite su vartojimo instrukcija, nes jie beveik visada turi šalutinį poveikį. Gerti vaistus reikia likus pusvalandžiui ar valandai iki kelionės.
Vienas populiariausių preparatų yra cinarizinas (stugeronas) – jo galima duoti ir vaikams. Taip pat draminas. Galima paieškoti ir homeopatinių preparatų. Tik, priklausomai nuo jūsų situacijos, atkreipkite dėmesį, ar vaistą galima vartoti nėščiosioms, vaikams, išgėrus jo vairuoti. Cheminių vaistų nuo jūros ligos pranašumas tas, kad jie būna daug ilgesnio poveikio nei liaudiškos priemonės – galėsite pamiršti apie negalavimą 8, 12 ar net 24 valandas.
Daugiau vaikų ligų gydytojos atsakymų rasite: Aurima Dilienė
Vaikų ligų gydytojų svetainė: www.vaikupoliklinika.lt
Turite klausimų? Reikia patarimų? Rašykite adresu: [email protected]
2013-01-28 00:00