Apie tai, kaip turi vystytis ir augti mūsų vaikai, ką jie jaučia ir kaip juos reikia prižiūrėti, kuo maitinti, nuo ko priklauso mažylio vystymasis ir netgi kaip padaryti jo plaukučius storesnius, prikurta begalės legendų ir mitų. Kai kurie iš jų yra visiškai nekalti ir neturi jokio loginio pagrindo, kai kurie – netgi kenksmingi, tačiau tėveliai ir toliau eikvoja savo laiką ir jėgas, kad įrodytų tariamą jų teisingumą.
Toli gražu ne visa „liaudies išmintis“ yra aukso vertės. Ne kiekvienu vyresniosios kartos atstovų patarimu reikia tikėti. Yra labai atsparių mitų, kurie įsišakniją mūsų sąmonėje kaip piktžolės, ir jų neina išrauti net ir specialistams, seniai paneigusiems vieną ar kitą faktą. „Liaudies išmintis“ ir toliau perduodama iš kartos į kartą.
Pirmas mitas: apie gražius plaukus
Kai mažylis sulaukia vienerių metukų, jį reikia nuskusti plikai, kad plaukučiai geriau augtų.
Ši procedūra atliekama ir tiems vaikams, kurie dar beveik neturi plaukučių, ir tiems, kurių „augmenija“ jau ir taip tanki ir gerokai ūgtelėjusi. Mergaičių mamytės ryžtasi šiam „būtinam“ žingsniui ne iš karto, labai apgailestaudamos – vis dėlto jos nuoširdžiai tiki liaudies išmintimi, kad plaukai tikrai bus gražesni.
Kaip yra iš tikrųjų? Plaukų storiui nei skutimas, nei jokios kitos priemonės įtakos neturi – viską lemia genetika. Na, o pažeisti plaukų svogūnėlius, iš kurių ir auga taip trokštami plaukai, labai paprasta – jei kalbėtume apie mažus vaikus, jų plaukų svogūnėliai yra labai arti odos paviršiaus. Kartą juos pažeidus, pasekmės negrįžtamos – kitaip tariant, skutimo efektas būna visai ne toks, kokio tikimasi, plaukų būklė nuo to tik pablogėja. Jeigu kuriam nors mažyliui po skutimo ir atauga gražūs tankūs plaukai, vadinasi, jam labai pasisekė – svogūnėliai nebuvo pažeisti. O kiek tokių atvejų, kai nepasiseka?
Antras mitas: apie regą ir klausą
Pirmosiomis savaitėmis mažylis nieko negirdi, o pasaulį mato aukštyn kojomis, todėl galima šaukti, triukšmauti, bartis, o žaisliukus reikia rodyti apverstus aukštyn kojomis.
Kaip yra iš tiesų: nors vaikutis pirmosiomis dienomis reaguoja tik į pačius šaižiausius ir garsiausius garsus, girdi jis nė kiek ne blogiau už suaugusįjį. Jokio „apversto“ pasaulio jis nemato – jam neatrodo, kad tėveliai vaikšto lubomis galva žemyn. Tačiau svarbu pastebėti tai, kad matyti kaip „suaugęs“ jis ima ne iš karto. Iš pradžių jis mato susiliejusias spalvotas dėmes, tada ima aiškėti kontrastingų daiktų kontūrai. Apversti žaisliuką nėra jokios prasmės.
Trečias mitas: apie vystymą
Mergaites suvystyti reikia tvirtai, nes kitaip jų kojytės bus kreivos. Kūdikius reiki vystyti tam, kad jie nebijotų savo rankučių.
Kaip yra iš tikrųjų: jeigu jau gamta numatė, kad dukrytės kojos bus kreivos, vystydama nepadarysi jų nė kiek tiesesnių. Tai viso labo lėtina vaikučio vystymąsi, atima galimybę judėti. Bijoti savo rankučių mažylis negali, nes jų pirmosiomis gyvenimo savaitėmis dar net nesuvokia. Taip, vaikučiai atmesdami rankutes nusipurto – tai refleksas, reakcija.
Tai, kad vystymo reikia atsisakyti visiškai, taip pat mitas. Vystyti nėra būtina, jeigu mažylis ir taip ramus, gerai miega, tačiau nerimo momentu tai kaip tik padeda nusiraminti, suteikia saugumo jausmą.
Ketvirtas mitas: apie putlumą
Putlus mažylis – sveikas ir gražus vaikas, todėl jį pirmosiomis gyvenimo dienomis reikia maitinti daugiau. Nuo pirmųjų mėnesių būtina kasdien duoti jam mėsos, o svarbiausia – kad racione būtų daugiau vitamino C (duoti citrinų sulčių, rūgščių obuolių ir netgi vitaminų papildų).
Kaip yra iš tikrųjų: putlumas nėra geros sveikatos rodiklis, netgi atvirkščiai – neretai reiškia kokią nors ligą. Įprotis valgyti daugiau, negu reikia, baigsis tuo, kad pilnas mažylis išaugs į pilną (arba, grubiau tariant, netgi į storą) žmogų. Dėl antsvorio kenčiantys suaugusieji aplinkinių simpatijų dažniausiai nesusilaukia, ir savo tėvams „ačiū“ už suformuotus blogus mitybos įpročius tikrai nepasako. Mėsos į vaiko racioną galima įtraukti ne anksčiau kaip 8 mėnesį, valgyti ją kasdien yra kenksminga (galima ne dažniau kaip 5 kartus per savaitę). Citrinų sultys, rūgštūs obuoliai ir vitaminų papildai gali sukelti rimtų vaikučio sveikatos problemų – ypač nukenčia inkstai ir kasa.
Penktas mitas: apie bambos grožį
Bambos išvaizda priklauso nuo to, kaip buvo užrišta virkštelė. Jeigu ją užrišo blogai, bamba bus negraži.
Kaip yra iš tikrųjų: nėra tikslinga kritikuoti akušerių darbą – tiesioginės sąsajos tarp bambos grožio ir „užrišimo“ nėra. Be to, „negraži“ ir atsikišusi bamba laikui bėgant gali po truputį įdubti.
Legendos ir mitai apie vaikų vystymąsi
» Rašyti komentarą