Vakare į bet kuriuos batus nebeįmanoma įkišti kojos, o rytais sunku net į veidrodį pažiūrėti? Edema – ne vieną žmogų kankinanti problema. Kaip žinia, žmogaus kūną sudaro maždaug 70% vandens. Maždaug 2/3 kūno skysčių kaupiasi ląstelių viduje, o likęs trečdalis – tarpląstelinėje erdvėje. Edema – tai būtent to tarpląstelinio skysčio tūrio padidėjimas.
Priežasčių gali būti daugybė, tačiau bet kuriuo atveju - tai rimtas organizmo siunčiamas signalas, į kurį dažnai sureaguojama pavėluotai: prieš pasirodant vienokios ar kitokios ligos klinikiniams simptomams, skysčių perteklius gali pasiekti kelis litrus. Taigi reikėtų įsidėmėti vieną paprastą taisyklę: prasidėjusi edema – labai reikšminga priežastis kreiptis į gydytojus. Tačiau į kokį tiksliai?
Jei tai uždegiminis procesas. Dažniausiai susijusi su uždegiminėmis venų ligomis (flebitas arba tromboflebitas). Kojos parausta, jas liečiant juntamas karštis, skauda tiek liečiant, tiek esant ramybės būsenoje. Dažniausiai tokie patinimai atsiranda tik ant vienos kojos ar rankos.
Tokiu atveju reikėtų nedelsti ir apsilankyti pas flebologą. Problema yra ne pačiame patinime, o tą patinimą sukėlusioje ligoje: susiformavę trombai gali atitrūkti ir nukeliavę ne ten kur reikia sukelti rimtus sutrikimus, pavyzdžiui, užkimšti plaučių arteriją.
Jei tai alerginė reakcija. Vystosi labai sparčiai, pavyzdžiui, įkandus vabzdžiui, odos pakitimai pasirodo vos per kelias sekundes. Dažnai alerginius simptomus lydi niežulys ir paraudimai. Patinimo vietoje oda būna įtempta.
Vietinė alerginė reakcija – ne priežastis panikuoti. Sualergizuotą vietą pakanka patepti prieš uždegiminiu tepalu su kortikosteroidas ir išgerti antihistamininio preparato tabletę. O štai jei prasidėjo bendra alerginė reakcija, vadinama anafilaksiniu šoku – būtina rimta medicininė pagalba. Padėti sau pačiam praktiškai neįmanoma, mat anafilaksinis šokas prasideda labai staigiai. Tokiu atveju būtina apsilankyti pas alergologą ir išsiaiškinti, kokių alergenų ateityje jums reikėtų vengti.
Jei tai venų pažeidimai. Patinimas dažnai būna pakankamai minkštas, oda nėra įsitempusi, turi melsvą atspalvį ir yra šilta. Tuo pačiu aiškiai matyti venų varikozės (išsiplėtimo) požymiai. Varikozė gali būti matoma tik ant vienos kojos, arba iš karto ant abiejų, tačiau tokiu atveju patinimai bus netolygus – vienur mažiau, kitur daugiau. Labiausiai simptomai išryškėja po sunkios darbo dienos arba fizinio krūvio (tarkim, jei ilgai teko stovėti ant kojų).
Padėti sau galite įvairiais būdais – dėvėkite specialias kompresines kojines, pripraskite prie kontrastinio dušo ar pasitepkite geliu su heparinu. Tačiau bet kuriuo atveju geriau pasikonsultuokite su flebologu, kuris parinks geriausią gydymo būdą.
Jei tai limfos tėkmės sutrikimai. Patinimo vieta įsitempusi, paspaudus nelieka jokios duobutės. Pirmiausia pabrinksta čiurnos, tuomet blauzdos, o kartais ir keliai. Daugeliu atvejų galima matyti aiškią ribą tarp patinusių ir nepatinusių kojos dalių. Odos spalva nepakinta, o patinimas visiškai nepriklauso nei nuo paros laiko, nei nuo fizinių apkrovų.
Limfinė edema – viena iš pačių sunkiausių, mat patinimų neįmanoma sumažinti įprastinėmis namų priemonėmis. Tačiau flobologai gali pasiūlyti efektyviai veikiančių vaistų, padedančių atsistatyti limfos tėkmei.
Jei tai priešmenstruaciniai patinimai. Jie atsiranda reguliariai, antroje ciklo dalyje, o maksimumą pasiekia prieš pat menstruacijų pradžią. Patinimai tolygūs, gali būti lydimi galvos skausmo, silpnumo, miego sutrikimų, dirglumo ir apetito padidėjimo. Visi simptomai išnyksta menstruacijų pabaigoje.
Priešmenstruaciniai sutrikimai – visiškai normalus dalykas, todėl jei jie labai netrukdo, galima tiesiog pakentėti. Priešingu atveju kreipkitės į ginekologą, kuris išrašys simptomus lengvinančių vaistų.
Jei tai širdies sutrikimai. Tokius patinimus iššaukia širdies nepakankamumo vystymasis. Patinimai plinta palaipsniui ir įprastai simetriškai. Iš pradžių patinsta kulkšnys (ryte dažniausiai patinimai nuslūgsta), vėliau patinimas plečiasi link klubų. Patinusios vietos pamėlusios, įtemptos, tačiau šaltos.
Vizitas pas kardiologą tiesiog privalomas. Jis atliks visus reikiamus tyrimus ir paskirs tinkamą gydymą. Savaime tokie patinimai nepraeis niekada.
Jei tai problemos su inkstais. Tokius patinimus iššaukia pakitimai inkstuose, kurių metu organizme sulaikomas natris ir tuo pačiu vanduo. Patinusios vietos įprastai būna minkštos, atsiranda rytais, dažniausiai ant veido, rečiau – ant rankų. Patinusi oda būna išsausėjusi, pabalusi, kartais blizga. Pasitaiko ir plaukiojančių edemų, kurios persikelia į kitą kūno vietą priklausomai nuo žmogaus kūno padėties.
Dažnai tokiais atvejais žmonės geria skysčius išvarančius diuaretinius vaistus. Įprastai jie padeda, tačiau gerti esant inkstų sutrikimams ir nepasikonsultavus su gydytoju – griežtai draudžiama. Inkstų problemos yra labai rimtos, todėl nedelskite: apsilankykite pas gydytoją ir išsitirkite šlapimą.
Kodėl ant kūno atsiranda patinimų?
» Rašyti komentarą