Daugelis nemėgsta itin šaltų ir atšiaurių orų, tačiau kaip ne kartą įrodyta, atlikus mokslinius tyrimus – šaltis gali būti naudingas sveikatai. Kai šalta, kūnas turi daugiau dirbti, kad išlaikytų normalią temperatūrą – dėl to galite sudeginti daugiau kalorijų. Šaltesnė temperatūra taip pat gali padėti sumažinti alergijas ir uždegimus.
Šaltas oras pagerina smegenų veiklą
Šaltesnė temperatūra gali padėti mąstyti aiškiau. 2017 m. Stanfordo universiteto atliktas tyrimas parodė, kuomet žmonės atlieka kai kurias kognityvines užduotis, pavyzdžiui, priima sprendimus – esant šaltesnei oro temperatūrai, jie būna ramesni, mažiau impulsyvūs ir geba geriau kontroliuoti savo veiksmus. Tyrimai taip pat parodė, kad žmonės yra mažiau gabūs spręsti sudėtingas užduotis vasarą nei žiemą. Vasaros metu žmonėms tampa sunkiau argumentuoti ir prisiminti – taip yra dėl to, nes smegenims funkcionuoti reikalinga gliukozė, tačiau kūnas jos daugiau sunaudoja esant karštai oro temperatūrai, todėl tampa sunkiau susikaupti.
Skatinamas kalorijų deginimas
Kai šalta, kūnas intentsyviau stengiasi palaikyti normalią temperatūrą, kuri paprastai yra apie 37 °C, todėl jis sunaudoja nemažai energijos ir sudegina papildomas kalorijas. 2017 m. amerikiečių atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 53 žmonės, parodė, kad dalyviai žygiuodami sudegino 34 proc. daugiau kalorijų, kai oro temperatūra svyravo nuo -5 °C iki -10 °C, nei žygiuojant dienomis, kuomet oras įšildavo iki 10 °C.
Padeda kovoti su diabetu
Šaltas oras gali padėti diabetu sergantiems žmonėms suaktyvinti jų „ruduosius riebalus“ – audinius, naudojamus šilumai gaminti. Tai savo ruožtu padeda absorbuoti gliukozės perteklių kraujyje. Taip pat šaltis naudingas ir tiems, kas neserga diabetu, kaip prevencinė priemonė: pakartotinas šalčio poveikis didina atsparumą insulinui. 2017 m. Toronto universiteto atliktas tyrimas parodė, kad nėščioms moterims, veikiamoms šalto lauko oro temperatūros, rečiau išsivysto nėštumo diabetas nei toms, kurios gyvena šiltesniame klimate.
Esant šaltam orui palengvėja alergijos
Žiemos metu sumažėja kai kurios alergijos įkvepiamiems alergenams: žydintiems medžiams, gėlėms ir žolei. Tačiau, jei žmogus yra alergiškas pelėsiui, alergija gali pablogėti esant šaltai temperatūrai, nes jo aplinkoje yra daugiau nei šiltuoju sezonu.
Vėsesnė oro temperatūra gerina miego kokybę
Bandant užmigti kūno temperatūra nukrinta. Šis procesas gali trukti iki dviejų valandų vasarą, tačiau žiemą jis yra daug greitesnis. Negana to, kad žiemą užmiegame greičiau, dar ir pagerėja miego kokybė. Tamsiais žiemos rytais smegenys gamina hormoną melatoniną, kuris suteikia mieguistumo jausmą ir leidžia kokybiškiau išsimiegoti.
Padeda išvengti infekcijų
Atlikti tyrimai parodė, kad esant šaltesnei oro temperatūrai suaktyvinama imuninė sistema – taip padidėja organizmo atsparumas infekcijoms, rečiau sergama. Tačiau, šaltame ir sausame ore klesti gripo virusas, todėl norėdami nuo jo apsisaugoti, pasiskiepykite ir visuomet gerai plaukite rankas.
Vėsus oras stiprina širdies sveikatą
Šaltu oru širdis intensyviau dirba fizinio krūvio metu, kad pumpuotų kraują ir palaikytų kūno temperatūrą. Žiemą sportuodami lauke sustiprinate širdies raumenis. Tačiau, jeigu jūs sergate širdies ligomis, būkite atsargūs sportuodami lauke šaltyje – dėl suintensyvėjusio širdies darbo, gali pakilti kraujospūdis ir sumažėti smegenų aprūpinimas deguonimi.