6 priežastys, kodėl pavasaris yra geriausias metas mesti svorį

Nors ir po truputį, tačiau vis labiau šylantys orai, yra puikus metas tiems, kas nori numesti nereikalingus papildomus kilogramus. Be abejo, atsiranda naujų iššūkių ir pagundų – lauko prekybos kioskeliai vilioja gaivinančiais ledais, o draugai vis dažniau kviečia į gamtą kepti šašlykus ir priskrudintus kepsnius. Tačiau ilgesnės dienos ir saulėtas dangus paskatina smegenis ir kūną pasikeisti, todėl numesti svorį ir jį išlaikyti stabilų galima lengviau nei įprastai.

 

Kuo šiltesni orai, tuo mažiau norisi valgyti

 

Remiantis Europos klinikinės mitybos žurnale paskelbtais tyrimais, rudenį žmonės, palyginti su pavasariu, suvartoja vidutiniškai 86 papildomas kalorijas per dieną. Vis labiau šylant orams ir artėjant pavasariui bei vasarai, apetitas sumažėja, nes kūnas stengiasi išlaikyti vėsą, o virškinant didelius kiekius maisto, būtų per karšta.

 

Šiltame ore sudega daugiau kalorijų

 

Kai kurie žmonės mano, kad jei gausiau prakaituos daugiau, jie sudegins daugiau kalorijų, tačiau tai nėra tiesa: prakaitas yra tik pasišalinantis iš kūno vanduo (kartu su kai kuriomis mineralinėmis medžiagomis). Tačiau, jei išliksite fiziškai aktyvūs ištisus metus ir nesumažinsite treniruočių intensyvumo, karštu oru sudeginsite daugiau kalorijų, nes organizmas sudegina papildomai daugiau kalorijų, kad atsivėsintų.

 

Šylant orams gerėja nuotaika – lengviau pasiekti užsibrėžtų tikslų

 

Daugeliui žmonių turi tiesioginį ryšį tarp nuotaikos ir oro. Kraštutiniais atvejais tamsios, niūrios žiemos dienos gali sukelti laikiną depresiją, vadinamą sezoniniu afektiniu sutrikimu. Žmonės, sergantys šiuo sutrikimu, gali dažnai užsinorėti piktnaudžiauti angliavandenių turinčiu maistu ir taip priaugti svorio. Net jei nesergate sezonine depresija, šiltu oru, būdami geresnės nuotaikos, tikriausiai vis tiek pastebėsite mažesnį potraukį sunkiam, riebiam maistui, kurio labai trokštate žiemą.

 

„Saulės vitaminas“ gali padėti numesti svorio

 

Mokslininkai pastebėjo ryšį tarp vitamino D trūkumo, atsparumo insulinui ir nutukimo. Atlikus tyrimus, nustatyta, kad nutukusių žmonių vitamino D koncentracija kraujyje yra mažesnė nei plonesnių bendraamžių. Kiti tyrimai, parodė, kad kai kurie žmonės numeta svorio, kai įtraukia vitamino D papildus į savo kasdieninę mitybą, tačiau ši taisyklė taikoma ne visiems. Šylant orams ir ilgėjant dienoms – vis daugiau pasirodant saule, būnant lauke, kūnas natūraliai gamina daugiau vitamino D, kuris gali būti naudingas, kaip paaiškėjo, metant svorį.

 

Lengviau mėgautis sveikesniu maistu

 

Rudenį ir žiemą dažnas lepinasi kaloringais kepsniais, kreminėmis sriubomis sočiais troškiniais. Pavasario ir vasaros valgiaraštyje labiau dominuoja: įvairios, vitaminų gausios šaltos salotos, krevetės ir vištiena, daug kaulavaisių, uogų ir arbūzai. Žinoma, vis tiek vyrauja pagundos: keptas šašlykas ar ledai, tačiau turint tiek daug įvairių pasirinkimų, išsirinkti sveiką maistą tampa daug lengviau.

 

Mokslininkai pastebėjo, kad žmonės linkę norėti daugiau augalinio maisto ir mažiau mėsos šiltu oru. Ankštiniai augalai, įskaitant: avinžirnius, lęšius, žirnius ir pupeles, šiltuoju sezonu tampa ypač populiarūs salotų ar pagrindinių patiekalų ingredientai. Juose gausu baltymų ir skaidulų, todėl patiekalas tampa sotesnis, pavalgius, nebenorima užkandžiauti nesveiku maistu.

 

Lengviau rinktis sveikesnes gėrimų alternatyvas

 

Šiltuoju metų laikų lengviau pasirinkti sveikas gėrimų alternatyvas, pavyzdžiui, vietoj saldžios kavos ar antro karšto šokolado gėrimo, galima pasigaminti ledinės žaliosios arbatos, gaivaus vandens gėrimo su šviežia citrina. Karštomis dienomis vis daugiau organizmui norisi vandens ar žaliųjų kokteilių iš šviežių lapinių daržovių ir uogų, o mažiau – kaloringų, sočių gėrimų.

» Rašyti komentarą