Tendinitas (sausgyslių uždegimas)
Raumenų, kaulų, sąnarių
Apibrėžimas
Tendinitas – sausgyslių uždegimas jų prisitvirtinimo prie kaulo vietoje. Uždegimas gali atsirasti intensyviai sportuojantm kitos intensyvios fizinės veiklos metu, dažnai pasikartojant jos traumai.
Priežastys
Tendinitą dažniausiai sukelia didelė sausgyslių, raumenų fizinė apkrova arba trauma. Labiausiai sausgyslių uždegimai kamuoja sportininkus arba asmenis, dirbančius sunkų fizinį darbą. Tendinitas gali pasireikšti bet kurioje kūno dalyje, kur sausgyslė jungiasi su raumenimis ir kaulu. Dažniausiai pasitaiko Achilo sausgyslės uždegimas. Tai sausgyslės, jungiančios blauzdos raumenis su kulnakauliu, pažeidimas. Jį dažniausiai sukelia sausgyslės patempimas. Tai paplitusi ėjikų, tenisininkų, krepšininkų liga. Didesnė rizika susirgti šio tipo tendinitu – turintiems sutrumpėjusią Achilo sausgyslę. Trumpesnė sausgyslė gali būti įgimta arba įgyta nuolat dėvint aukštakulnius batus.
Neretai pasitaiko ir riešo tendinitas. Jis sukelia riešo skausmą ir patinimą.
Taip pat gali būti girnelės raiščių tendinitas. Dažniausiai pasitaiko šuolininkams į aukštį, krepšininkams, tinklininkams. Išsivysto taip pat dėl nuolatinės fizinės perkrovos. Dar gali būti didžiojo piršto, alkūnės, peties, klubo tendinitas.
Didesne tikimybe susirgti tendinitu yra vyresnio amžiaus žmonėms, nes laikui bėgant sausgyslės „susidėvi“, praranda elastingumą, tampa pažeidžiamesnės. Taip pat poveikį turi kiti faktoriai: kaulų struktūros pakitimai (pavyzdžiui, nevienodo ilgio galūnės, kai vienai kliūva didesnė apkrova), kitos įvairios ligos (reumatinis artritas, podagra, psoriazinis artritas, infekciniai susirgimai) arba net neigiama organizmo reakcija į tam tikrus vaistus. Tendinitas gali pasireikšti ir susikaupus druskoms.
Simptomai
Skausmas einant
Sąnarių skausmas
Sąnarių patinimas
Kelių sąnarių patinimas
Kelio sąnario skausmas
Karštas sąnarys
Alkūnės skausmas
Apriboti galūnių judesiai
Eiga
Ligos pradžioje gali būti jaučiamas tik nestiprus skausmas po didesnio fizinio krūvio (treniruotės, fizinio darbo). Palaipsniui skausmas jaučiamas jau ir fizinio krūvio metu, o vėliau ir ilsintis. Skausmingas net menkas prisilietimas prie pažeistos sausgyslės ar ploto aplink ją. Tendinito pažeista vieta patinsta, parausta, jaučiamas karštis. Ligonis negali pajudinti to sąnario, netoli kurio išsivystęs tendinitas.
Ūmaus tendinito atveju arba po sunkesnių traumų skausmas gali būti staigus, aštrus.
Komplikacijos
Negydant paprastas tendinitas gali peraigti į lėtinę formą. Tuomet ligą įveikti sunkiau, užtrunka daugiau laiko ir skausmas tampa nuolatiniu palydovu.
Tendinitas labai susilpnina sausgyslės atsparumą. Traumos atveju ji gali greičiau plyšti.
Profilaktika
Svarbiausia profilaktikos priemonė – fiziniai pratimai. Pradėti sportuoti reikia nuo lengvų pratimų, mažų apkrovų. Tempą ir apkrovas didinti palaipsniui. Nereikia pulti dirbti „iš visų jėgų“. Pajutus skausmą, reikia mažinti apkrovas, tempą arba visai nustoti sportuoti ar dirbti. Paprasčiausiai pailsėti ir tik po to tęsti užsiėmimus. Labai svarbu tinkamai pasirinkti avalynę.
Tyrimai
Paprastai tendinitas nustatomas gydytojui apžiūrėjus pažeistą vietą ir išklausius paciento nusiskundimų. Po traumos gali būti atliekama rentgenograma, norint įsitikinti, jog nėra lūžio. Taip pat gali būti naudojamas magnetinio rezonanso tyrimo metodas (impulsais nustatoma, kiek pažeista sausgyslė ir ar reikalinga operacija), echoskopija (parodo sausgyslių struktūros pokyčius).