Urologas perspėja: vyro atšalimas gali būti pavojingos ligos simptomas

Urologas perspėja: vyro atšalimas gali būti pavojingos ligos simptomas
@ Shutterstock

Laidoje „Sveikata.lt“ vėl kalbame temomis, kurios mūsų visuomenėje yra neliečiamos, arba apie tai diskutuojama itin mažai. Tai – prostatos sutrikimai, kurie svarbūs ne tik vyrams, bet ir moterims. Kodėl? Gydytojai urologai teigia, kad prostatos ligos kenkia ne tik sveikatai, bet ir vyriškumui bei pasitikėjimui savimi. Susipažinkite su gydytojų įžvalgomis, kad savo, arba savo vyro sveikata galėtumėte pasirūpinti laiku. 

 

Vyro atšalimas gali būti simptomas 

 

Visi esame žmonės ir mūsų organizme kiekvienas organas atlieka tam tikras fiziologines funkcijas, kurioms įtaką gali daryti labai daug skirtingų aplinkos veiksnių. Kai kurių dalykų negalime pakeisti, pavyzdžiui, rasės, genetikos, amžiaus, demografijos. Tačiau yra veiksnių, kuriuos galime sąlygoti – mitybą, fizinį aktyvumą, svorį, gretutines ligas. Šie veiksniai lygiai taip pat veikia fiziologines funkcijas, tai reiškia ir lytinę funkciją. Jei lytinės funkcijos sutrinka, reikia atkreipti dėmesį – tai nebūtinai gali reikšti vyro atšalimą, bet ir prostatos ligų pradžią. Sutrikimai signalizuoja apie pokyčius organizme, todėl tokiu atveju, patartina apsilankyti pas specialistą ir pasitikrinti, kodėl sutriko ši organizmo funkcija. 

 

Daugiafunkcinis organas 

 

Vyro prostata, kaip ir kiti organai, turi savo paskirtį. Tačiau gydytojai išskiria net kelias skirtingas funkcijas, apie kurias turėtumėte žinoti ir joms sutrikus ieškoti priežasčių. 

 

Pirmoji ir viena svarbiausių funkcijų yra šlapimo reguliavimo funkcija. Prostata yra kaštono dydžio liauka, esanti tarp šlapimo pūslės ir šlaplės. Jos aplinkoje yra tam tikri šlapimą sulaikantys raumenys, kurių veiklai sutrikus, atsiranda iš karto pastebimi pokyčiai. Galite pajusti suprastėjusią šlapinimosi kokybę, sutrikusį srovės reguliavimą, pakinta dažnumas, atsiranda naktinis šlapinimasis. 

 

Kitos dvi funkcijos taip pat yra svarbios – vaisingumo funkcija ir hormonų pusiausvyros reguliavimas. Jei čia pastebite sutrikimų, taip pat rekomenduojama kreiptis į urologus ir išsiaiškinti, kodėl prostata nefunkcionuoja taip, kaip turėtų. 

 

Prostatos ligos – patogaus gyvenimo padarinys? 

 

Žmonių gyvenimas nuo jauno amžiaus iki vyresnio smarkiai keičiasi. Dažniausiai, augant gyvenimo kokybei, pradedame gyventi sėslesnį gyvenimo būdą, keičiasi mūsų mitybos įpročiai. Tuomet pradedame lepinti save saldumynais, riebesniu maistu. Toks gyvenimo būdas keičia vyro organizmą. Tačiau tai nereiškia, kad prostatos ligos būtinai pasireikš tik vyresniame amžiuje. Gydytojai pastebi, kad prostatos susirgimų turinčių vyrų amžius vis jaunėja. 

 

Kada pradėti profilaktiką? 

 

Gydytojas urologas Aivaras Grybas pataria vyrams pradėti tikrintis nuo keturiasdešimties. „Įprastai sulaukus keturiasdešimties rekomenduojame apsilankyti pas urologą, net jeigu ir nėra jokių simptomų. Vėliau galima tikrintis kas penkerius metus, o nuo penkiasdešimties – kas dvejus. Kiekvienas sutrikimas turi vystymosi eigą ir numojus ranka į pirminius simptomus, liga gali pradėti progresuoti.“ 

 

Profilaktika iš gamtos 

 

Yra atliktas ne vienas klinikinis tyrimas, kuris įrodo, kad sveikas gyvenimo būdas ir fizinis aktyvumas sumažina tikimybę susirgti prostatos ligomis. Bent trisdešimt minučių fizinės veiklos per dieną, žalingų įpročių atsisakymas – laiko patikrinti metodai, veikiantys, kaip prevencinė priemonė prieš prostatos sutrikimus. Tačiau gydytojai pastebi, kad šiuo sunkiu metu, sutrikęs gyvenimo ritmas dėl galiojančių judėjimo apribojimų tampa rimtu iššūkiu organizmui, todėl mitybą reikėtų praturtinti mikroelementais, maisto papildais, augaliniais preparatais, skirtais būtent prostatos ligų profilaktikai. 

 

Gamtoje yra daug įvairių veiksmingų medžiagų, kurios padeda įveikti ankstyvus prostatos sutrikimus. Svarbiausi jų – kvercetinas, beta-sitosterolis, lipo rūgštis, gulsčioji serenoja. Tai – augaliniai preparatai, ekologiški, nekenksmingi ir labai veiksmingai gerinantys prostatos funkcijas. Jų veikimas įrodytas ne tik patirtimi, bet ir moksliniais tyrimais. 

 

Keletas svarbių rekomendacijų 

 

Urologas A. Grybas teigia, kad reikia stengtis vartoti daugiau daržovių, grūdinių kultūrų. Jei valgote daug mėsinių patiekalų, geriau rinkitės vartoti liesesnę mėsą. Nepiktnaudžiaukite pieno produktais, nes juose yra estrogeno pėdsakų. Šis hormonas veikia konkurenciniu principu ir slopina vyro lytinį gyvenimą. Taip pat nereikėtų piktnaudžiauti saldumynais. Suderinę sveiką mitybą su fiziniu aktyvumu galite labai pagelbėti prostatai. 

 

Sekmadieniais, 9 val. ryte, per TV3 televiziją, laida „Sveikata.lt“ aptaria temas, kurios vis dar nenagrinėjamos garsiai. Jūs mums rūpite, todėl įsijunkite ir sužinokite apie tas ligas, apie kurias kalbėti nenorite garsiai!

Komentarai

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas