Sveikos nugaros link 

Sveikos nugaros link 

 

Jeigu skaitydami šią eilutę prisimintumėte dešimt savo pažystamų, draugų arba artimųjų, didelė tikimybė, kad aštuoniems iš jų teko patirti nugaros skausmą arba keliems iš  jų nugarą skauda ir dabar. 
 
- Dažniausiai pasakodami savo nugaros skausmo istoriją, kuris ženkliai sutrikdo kiekvieno gyvenimo kokybę, žmonės pradeda nuo prisiminimų apie retkarčiais pasikartojantį, buką ar duriantį skausmą apatinės nugaros dalyje. Daugelis yra pajutę, kaip sėdint ar stovint nemalonus pojūtis  nugaros apatinėje dalyje sustiprėdavo, o judant ar greitai vaikštant šis nugaros maudimo jausmas praeidavo. Tokią „nekaltą“ nugaros skausmo pradžią nurodo daugelis mano pašnekovų apsilankę reabilitacijoje. – Sako kineziterapeutas Saulius Paštukas.
 
- Yra dvi pagrindinės taisyklės, kurias mes, fizinės medicinos specialistai, nuolat primename norintiems išvengti nugaros skausmo ar sumažinti jau esamą nugaros skausmą. Pirmiausia reikia pašalinti fizinius ir psichologinius nugaros skausmą sukeliančius rizikos veiksnius, o antra – reikia saugiai, tinkamų pratimų ir fizinės veiklos dėka sustiprinti savo nugarą. Jei nekeisite gyvenimo būdo, nepradėsite daugiau ir tinkamai fiziškai judėti, kad sustiprintumėte stuburą stabilizuojančius raumenis ir pagerintumėte jų funkcinę būklę, nežymūs stuburo audinių pertempimai sukels rimtus audinių pažeidimus, o  jie gali būti dar sunkesnės sveikatos būklės priežastis. 
 
S. Paštukas džiaugiasi, kad vis daugiau žmonių žino apie mankštos svarbą. Tačiau įspėja, kad pratimai, rasti internete, be abejo, gali stiprinti nugaros ar pilvo raumenis, kas yra svarbu siekiant išvengti nugaros skausmo, tačiau jeigu pratimų metu jūsų stuburas yra anatomiškai netinkamoje padėtyje, visos jūsų pastangos suformuoti sveikus stuburo audinius nueis perniek. 
 
Žinoma, sveikas nepajus neigiamų ir staigių tokios mankštos padarinių, tačiau jeigu žmogus jau turi didesnių ar mažesnių stuburo audinių pakitimų, arba jau lankė reabilitaciją siekdamas išsigydyti nugaros skausmą, tokia mankšta jam gali ir pakenkti. Taip yra todėl, kad viena ar kita stuburo padėtis keičia stuburo audinių apkrovimą, o viršijus tą stuburo audinių krūvio tolerancijos ribą įvyksta šių audinių pažeidimai, kurie ir yra nugaros skausmo priežastis. Verta atkeipti dėmesį, kad  svarbu ne tik mankštos, bet ir kasdienės veiklos ar darbo metu surasti optimaliai stuburą apkraunančias bei atpalaiduojančias padėtis ir krūvius.
 
S. Paštukas jau penkeri meta dirba kartu su Vilniuje įsikūrusio jogos centro SOHAM jogos instruktoriais, nuolatos bendrauja su žmonėmis, jau turinčiais nugaros problemų, bet vis tiek pasiryžusiais lankyti jogos užsiėmimus. 
 
 
- Žinodami, kad joga nėra sukurta gydymui ir tikrai ne visiems, o ypatingai jau nugaros skausmus turintiems žmonėms, jos siūlomos klasikinės pozos (asanos) gali būti naudingos,- sako jogos mokytoja Vilma Kaškonaitė-Deksnienė,- tačiau  suprasdami jos tūkstantmečių patikrintą metodikos esmę, ieškojome būdų, kaip būtų galima jogos praktikas integruoti į nugaros skausmus  turinčių  žmonių  sveikatinimo  programas.  Tai,  kad  joga  gali  būti  sėkmingai  taikoma gydant lėtinį nugaros skausmą ir duoti teigiamą trumpalaikį bei ilgalaikį rezultatą, rodo mokslinių tyrimų apie jogos efektyvumą  apžvalgos. Todėl padrąsinti šių faktorių sukūrėme jogos ir vakarų fizinės medicinos mokslų ir filosofijos pagrindu paremtą sveikatinimo programą, kuri yra adaptuota nugaros  skausmo  prevencijai.  Ši  programa  nėra  skirta  gydymui. Ji tinka sveikiems asmenims, norintiems  pradėti  sveikai  sportuoti  ar  praktikuoti  jogą  išvengiant  nugaros  skausmo.  Taip  pat žmonėms, po reabilitacijos norintiems palaikyti reabilitacijos metu pasiektus rezultatus. Taigi, savo programoje  taikydami jogos ir vakarų  fizinės medicinos, biomechanikos mokslų principus mes ne tik modifikavome ir parinkome fizinius pratimus, tinkančius nugaros skausmo prevencijai, tačiau į programą įtraukėme ir jogai būdingą sąmoningo judesio aspektą, atsipalaidavimą bei kvėpavimą.V.  Kaškonaitė-Deksnienė,  vykdydama  programą,  sako  praktiškai  pastebėjusi  jos poveikį.  
 
Užsiėmimų  metu  dalyviai  susipažinę  su  ergonomikos  pagrindais,  sąmoningo  stebėjimo dėka,  išmokę  atpažinti  stuburui  pavojingus  judesių  modelius  nesunkiai  gali  juos  pakeisti  į  pagal jų  fizinį  pajėgumą  ir  sveikatos  būklę  jiems  tinkamus.  Taikydami  ir  individualizuodami  parinktą programos intensyvumą, sustiprėję dalyviai, vėliau gali be nugaros skausmo rizikos atlikti klasikines jogos pozas, kurių atlikimas  reikalauja didesnės nervų ir raumenų sistemų aktyvumo.
 
-  Neįtikėtina,  tačiau  iš  pirmo  žvilgsnio  su  stuburu  nesusijęs  mūsų  įprotis  kvėpuoti gali  būti  nugaros  skausmo  priežastis.  Nustatyti,  koks  yra  jūsų  kvėpavimo  modelis  galima  labai   paprastai:  tereikia  uždėti  vieną  delną  ant  krūtinės,  o  kitą  ant  pilvo.  Jeigu  įkvepiant  pirmiausia pakyla  krūtinė  -  jūs  kvėpuojate  krūtininiu  kvėpavimu,  o  jeigu  pirmiausia  lengvai  pakyla  apatinis šonkaulių  lankas  ir  pilvas,  jūsų  kvėpavimas  -  diafragminis.  Moksliniais  tyrimais  nustatyta, kad  kvėpuojant  krūtininiu  kvėpavimu  arba  tik  viršutine  plaučių  dalimi  gali  sutrikti  kvėpavime dalyvaujančio  diafragmos  raumens  funkcija. Tokie  diafragmos  raumens  funkcijos  sutrikimai vaizdiniais  tyrimais  užfiksuoti  magnetinio  rezonanso  tamografijos  metu.  Nustatyta,  kad  nugaros skausmu  besiskundžiantiems  asmenims,    daugiau  negu  sveikiesiems  sumažėjusi  diafragmos ekskursija  ir  aukštesnė  jos  padėtis  krūtinės  ląstoje.  Ydinga  laikysena  yra  viena  iš  pagrindinių nugaros  skausmo  priežasčių,  o  ji  formuotis  gali  dėl  sutrumpėjusios  diafragmos  ir  silpnų  pilvo raumenų.  Žmogus  nesąmoningai    bando  kompensuoti tokį kvėpavimo funkcijos sutrikimą atkišdamas galvą ir tempdamas krūtinės ląstą į priekį, kad prailgintų  sutrumpėjusią diafragmą. – pasakoja jogos  mokytoja V. Kaškonaitė-Deksnienė.
 
 
Ateinančiuose  mūsų  straipsniuose  ir  pirmame  sveikos  nugaros  jogos  mokyklos užsiėmime  mes  toliau  diskutuosime  apie  jogą,  ergonomiką,  apie  nugaros  skausmą  ir  kaip  jo išvengti.  Taigi  kviečiame  vasario 7 dieną 18 val. į nemokamą pirmąjį sveikos nugaros jogos mokyklos užsiėmimą, kuris vyks Jogos Centre SOHAM, Ąžuolyno g. 7, SEB arena. Plačiau  apie programą - http://www.soham.lt/lt/nugaros-mokykla.htm.

Užsakymo nr. 4201_1

 

 

 

 

Komentarai

Ar žinote, kad...

60 sekundžių - tiek laiko paprastai reikia kraujo ląstelei apkeliauti visą organizmą

Kitas faktas