Dažnai manoma, kad viena iš pagrindinių plaučio vėžio priežasčių yra rūkymas. Vis dėlto, mokslininkai pastebi, kad vis dažniau plaučių vėžio diagnozę išgirsta cigaretės lūpose net neturėję pacientai, tai lemia daugybė veiksnių – streso daroma žala, užterštas oras ir paveldimumas. Išsigąsti nereikėtų, nes laiku atpažinus simptomus, šią ligą galima nesunkiai įveikti.
Stebėkite simptomus
Nors pradinėse stadijose plaučių vėžį pastebėti sunku, tačiau tikrai įmanoma. Gydytojai išskiria šiuos simptomus:
Pagrindinės plaučių vėžio priežastys
Manoma, kad apie 15 procentų visų vėžio atvejų sukelia oro tarša. Moksliniai tyrimai rodo, kad tarp asmenų, gyvenančių padidinto užterštumo teritorijose (pavyzdžiui, dideliuose miestuose), atitinkamai didėja ir rizika susirgti plaučių vėžiu. Tuo tarpu su profesiniais veiksniais siejama tik apie 10 proc. ligos atvejų.
Vis dėlto dažniausias šios ligos sukėlėjas, neabejotinai užimantis pirmą vietą, tai rūkymas. Tabako gaminių naudojimas sukelia daugiau kaip 8 iš 10 plaučių vėžio atvejų. Pasak specialistų, rūkant cigaretes, įkvepiami dūmų, kuriuose yra apie 5 tūkst. cheminių junginių, iš kurių 70 – kancerogeniški, arba kitaip – pažeidžiantys ląstelių DNR. Ilgainiui kaupiantis DNR pažeidimams, ląstelės gali pradėti nekontroliuojamai augti ir daugintis, o taip galiausiai išsivysto ir vėžys.
Geriausias sprendimas – sveikas gyvenimo būdas
PSO, Europoje ir Lietuvoje yra sukaupta nemažai mokslinių tyrimų ir duomenų, įrodančių nenuginčijamą tiesą apie tai, kad keičiant gyvensenos įpročius, galima pagerinti žmonių sveikatą ir sumažinti pavojų susirgti įvairiomis ligomis bei pailginti gyvenimo trukmę.
PSO duomenimis, net 50 proc. gyventojų sveikatos priklauso nuo jų gyvenimo būdo, o vien sveikai maitinantis galima būtų išvengti 90 proc. antrojo tipo diabeto bei širdies ir kraujagyslių ligų ir 30 proc. vėžinių susirgimų.
Norintiems apsisaugoti nuo plaučių vėžio, galioja tos pačios taisyklės – sveikai maitinkitės, reguliariai sportuokite, atsisakykite žalingų įpročių, leiskite laiką gamtoje ir stiprinkite imunitetą liaudiškais metodais.
Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.
Kitas faktas
Komentarai