Kuo naudingi egzotiniai vaisiai?

Vasara ir ruduo – puikus metas savo organizmą palepinti šviežiais sezoniniais vaisiais: obuoliukais, kriaušėmis, slyvomis ir t.t. Tačiau sezonui pasibaigus šie vaisiai įprastai užleidžia vietą egzotiniams, mūsų kraštuose neaugantiems skanėstams. Kuo jie naudingi ir ar tikrai naudingi visiems?

Pakalbėkime apie lieknėjimą

Manoma, kad egzotiniai vaisiai padeda numesti svorio dėl juose esančių ypatingų fermentų.

1 kandidatas – ananasas. Šiame vaisiuje galima rasti didelį kiekį bromelaino, kuris, kaip dar visai neseniai buvo manoma, padeda sumažinti svorį. Vis dėl to paskutiniai tyrimai parodė, kad bromelainas skaido tik baltymus, o štai riebalų beveik nepaveikia.

Anot mokslininkų, bromelaino molekulė yra tokia didelė, kad paprasčiausiai neturi galimybės prasiskverbti į kraują per žarnų sieneles. Dėl šios priežasties fermentas dalijasi į keletą dalių, kurios praranda veiksmingumą ir nėra pajėgios įtakoti poodinį riebalų sluoksnį. Taigi ananasų dieta iš dalies veiksminga, tačiau vien ja pasikliauti nevertėtų.

2 kandidatas – papaja. Šiame vaisiuje yra visi vandenyje tirpstantys vitaminai ir daugybė mineralinių medžiagų. Svarbiausia, kad vaisiaus sudėtyje yra baltymus skaidančio papaino ir nespecifinių lipazių, kurios hidrolizuoja (skaido) angliavandenius ir riebalus. Tačiau ne viskas taip gražu, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad netrukus po susiskaidymo ir absorbavimosi į kraują, naudingieji fermentai netenka savo aktyvumo. Tiesa, papają vis dėl to galima laikyti lieknėjimui tinkamu produktu, jei valgysite ją prieš maistą. Tokiu atveju lipazės, susidūrusios su kitais maisto produktais, sėkmingai suskaidys ką tik į organizmą patekusius ir nespėjusius absorbuotis riebalus.

3 kandidatas – mango. Kamerūno mokslininkai nustatė, kad reguliariai valgant mango vaisius, galima atsikratyti papildomo svorio. Tiesa, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad tyrimas buvo atliktas ne su mango vaisiais, o su vaisiaus sėklų ekstraktu. Tyrime dalyvavo 102 antsvorio turėję žmonės. 10 savaičių bėgyje vieniems buvo 2 kartus per dieną duodama vaisiaus ekstrakto, o kitiems – placebo. Eksperimento pabaigoje paaiškėjo, kad tie, kurie reguliariai vartojo mango sėklų ekstraktą – numetė vidutiniškai po 12,7 kg, o tuo pačiu sumažino cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje.


Vitaminų bombos vaisiuose

Pagrindinis egzotinių vaisių privalumas yra toks pats, koks ir mums įprastų, augančių savuose kraštuose: vitaminai, mineralinės medžiagos ir mikroelementai. Egzotiniuose vaisiuose gausu vitaminų C ir D, kurie stiprina imunitetą. Pagal šių vitaminų gausą, tokiems vaisiams kaip kiviai, guavos, papajos ar mangai – praktiškai nėra lygių. Amerikos mokslininkai mano, kad norint apsisaugoti nuo peršalimų, per parą pakanka suvalgyti vos vieną kivi ar mango vaisių. Beje, šie vaisiai yra puiki prevencinė priemonė prieš širdies ir kraujagyslių ligas.

Detoksikacinį efektą sukelia vitaminai P ir PP. Jų gausu čili bei guavoje. Šie vitaminai skatina kraujo gamybą, plečia kraujagysles ir gerina kraujotaką. Be to, vitaminas PP (nikotino rūgštis) padeda užkirsti kelią aterosklerozės vystymuisi ir tuo pačiu mažina širdies priepuolio ir insulto riziką. Manoma, kad Pietryčių Azijos gyventojų tarpe aterosklerozė pasitaiko kur kas rečiau būtent dėl to, kad jie kasdien valgo ličius – turtingiausią nikotino rūgšties šaltinį.

Dėka vaisiuose esančio beta karotino, galima sumažinti tikimybę susirgti vėžiu. Visų pirma tai aktualu krūties vėžio atveju. "International Journal of Cancer" surengė didelio masto tyrimą, kuriame dalyvavo 40 metų ir vyresnės moterys. Paaiškėjo, kad moterys, per dieną suvalgydavusios 250 gramų mango, guavos arba papajų, kuriuose gausu beta karotino, sumažino riziką susirgti krūties vėžiu net 17 procentų. Beje, mango vaisiuje beta karotino yra netgi daugiau nei morkose.

Dvi medalio pusės

Viskas skamba puikiai, tačiau ekspertai ragina nepamiršti, kad prekybos centruose perkami egzotiniai vaisiai gali būti ne tokie naudingi, kaip mes tikimės. Juk šie vaisiai tikrai nebuvo nuskinti vos prieš kelias minutes. Įprastai egzotiniai vaisiai yra chemiškai apdorojami, nes priešingu atveju jie neišlaikytų savo prekinės išvaizdos ilgos kelionės metu. Pavyzdžiui, praėjus dviem savaitėms po vaisių surinkimo, juose esančio vitamino C kiekis būna sumažėjęs per pusę ir toliau mažėja, jei produktas nėra suvartojamas. Taigi maksimalios naudos iš parduotuvėse parduodamų vaisių tikrai nepavyks išgauti.

Visai kas kita, jei mėgstate pakeliauti po šiltuosius kraštus. Tokių atostogų metu galite leisti sau pasimėgauti šviežiais, ką tik nuskintais vaisiais ir tuo pačiu įsisavinti maksimalų vitaminų kiekį. Tačiau ir čia slypi pavojus: organizmas pripranta prie tam tikro maisto, todėl bet kokie pokyčiai gali sukelti žarnyno sutrikimus ir alergijas. Tiesa, egzotiniams vaisiams europiečiai ir taip pakankamai alergiški. Tikrai ne vienas lietuvis, padauginęs, pavyzdžiui, mandarinų, po kiek laiko pastebi alerginę reakciją. Tačiau tai nereiškia, kad egzotinių vaisių aplamai nevalia valgyti. Galima, tik neperlenkiant lazdos ir nesitikint iš šių produktų kažkokių stebuklų.

Žmogaus organizmas visą gyvenimą mokosi priprasti ir apdirbti naujus maisto produktus, tačiau įsisavinti visas vaisiaus naudingąsias medžiagas gali tik fermentinė sistema, kurioje tokia galimybė užkoduota genetiškai. Mūsų, lietuvių, fermentinė sistema formavosi tūkstančius metų, o juk prieš kelias dešimtis metų apie jokius apelsinus ir ananasus mes net girdėję nebuvome. Taigi kol kas mūsų organizmai paprasčiausiai nėra pajėgūs išspausti visą naudą, kurią egzotiniai vaisiai gali suteikti.
 

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Dovile
2012-02-17 17:28
Man pavyzdziui ananasai tikrai padeda numesti svorio, kaip ir kopustai. Turiu omeny ne tai, kad reikia maitintis tik siais produktais, bet pakanka juos itraukti i kasdieni raciona
Strutis
2012-02-17 17:27
Tai čia net ner kalbos. Plius Lietuvoj parduodami su visokiais pesticidais, tai apie sveikuma ner ka sneket
Kama
2012-02-17 17:18
Tikrų vaisių su parduodamais Lietuvoje nėra net ką lyginti Pamenu Ispanijoj pavaišino ką tik nuskintais apelsinais... Tai čia parduodami pasirodo visai beskoniai