Chronodieta: valgykite viską, ką norite!

Mūsų organizmo gebėjimas pasisavinti skirtingas maisto medžiagas priklauso nuo paros meto, tuo remdamiesi specialistai ir sukūrė vadinamąją chronodietą. Ji, skirtingai nuo kitų dietų, neturi nieko bendra su maisto ribojimu ir tuo labiau – badavimu, tačiau reikalauja negailestingos disciplinos: laikantiesiems chronodietos privaloma maitintis griežtai nurodytomis valandomis ir valgyti konkrečiam paros metui tinkamus produktus.

Skriausti savęs nereikia

Nors chronodietos pavadinime yra žodis „dieta“, su įprastine stereotipine jos sąvoka šis maitinimosi režimas nieko bendra neturi. Priešingai: jos kūrėjai laikosi nuomonės, kad naudingųjų medžiagų deficitas, kurį patiria organizmas laikantis daugiau ar mažiau kalorijas ribojančios dietos, gali turėti liūdnų pasekmių sveikatai. Juk ne kas kitas, o įvairūs madingi lieknėjimo metodai šiais laikais dažnai sukelia anemijos, nervų sistemos sutrikimus, širdies kraujagyslių ligas, virškinamojo trakto organų bei inkstų ligų protrūkius.

Tarsi to būtų negana, nekaloringosios dietos dar ir mažai veiksmingos be to, specialistų tikinimu, pačiu pavojingiausiu būdu kertasi su taisyklingos mitybos principais (jau vien dėl to, kad dietos metu prisibadavęs žmogus, liovęsis jos laikytis, „nutrūksta nuo pavadžio“ ir... pradeda vėl kaupti kilogramus).

Lieknėjant pagal valandas, maisto riboti nereikia, kalorijų skaičiuoti – irgi. Tiesą sakant, netgi reikalaujama, kad raciono kaloringumas nebūtų mažesnis kaip 1 600–1 800 kilokalorijų.

Chronodieta aprūpins organizmą viskuo, ko jam reikia, kad šis galėtų normaliai funkcionuoti: fruktoze, ląsteliena, vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis, riebalais ir visaverčiais baltymais, kad medžiagų apykaita veiktų kaip laikrodis, būtų geras kraujas. O ritminga mityba normalizuos virškinamojo trakto darbą. Jeigu jūs kiekvieną dieną vienu ir tuo pačiu laiku – kas tris–keturias valandas – sėsite prie stalo, skrandis įpras taip pat drausmingai, pagal laikrodį, išskirti virškinamuosius fermentus. Ir dar tiksliai tiek, kiek reikia.

Dar viena gera žinia yra ta, kad dėl chronodietos jums nereikės atsisakyti nė vieno mėgstamo produkto ar patiekalo – bus galima ir net reikalaujama valgyti viską: ne tik mėsą, šviežius vaisius ir daržoves, bet ir saldumynus. Taigi nereikės aukoti brangaus laiko stypsant virtuvėje, kad pasigamintumėte sveikų patiekalų, – dieta nesutrukdys jūsų aktyviam (t. y. darboholiškam) gyvenimo būdui.

Nuo 7 iki 10 valandos – pusryčiai

Rytais mūsų organizmas beveik visiškai pasisavina visus riebalus, kuriuos gauna, – už tai turėtume būti dėkingi tuo metu be pertrūkių gaminamam fermentui lipazei. Todėl pusryčiams galite drąsiai sukirsti sumuštinį su dešra ar kietu sūriu, dubenėlį vaisių salotų su plakta grietinėle, suvalgyti net 18 %  riebumo varškės su grietine, daržovių salotų su alyvuogių aliejumi.

Išgerkite puodelį kavos, kakavos, tamsaus šokolado arba arbatos su pienu. Šiuose gėrimuose yra tonizuojamųjų medžiagų (teofilino, teobromino ir kofeino), suteiksiančių žvalumo ir „įjungsiančių“ smegenis. Suprantama, piktnaudžiauti jais nereikėtų, antraip galite patys sau sukelti galvos skausmą ar širdies permušimus.

Turėkite omenyje: pusryčiams turėtumėte suvartoti 20–25 % viso dienos raciono kalorijų. Todėl atsisakyti šio dienos valgio jokiu būdu negalima, antraip galiausiai apetitas taip įsišėls, kad pietums suvalgysite daugiau nei paprastai.

Be to, kuo mažiau jūs valgote rytais, tuo lėtesnė dieną būna medžiagų apykaita jūsų organizme.

Pagrindinis produktas rytais – riebalai. Jie – geriausias energijos šaltinis (1 g riebalų „pagamina“ jums 9 kilokalorijas, o tas pats kiekis baltymų ir angliavandenių – tik 3–4 kilokalorijas).

Riebalai yra neatsiejama ląstelių ir audinių dalis, dalyvauja daugelyje apykaitos procesų. Kone visoms organizmo sistemoms jie būtini tam, kad jos galėtų funkcionuoti be trikdžių. Dar daugiau: daugybė svarbių vitaminų (tokių kaip A, E, K) tirpsta tik riebaluose, taigi be jų yra nepasisavinami.

Riebalai svarbūs net mūsų išvaizdai. Būtent jie užtikrina lygią švelnią odą, sudarydami plonytę apsauginę plėvelę, leidžiančią odai išsaugoti drėgmę ir elastingumą.


Kiek mūsų organizmui per parą reikia riebalų, priklauso nuo kiekvieno žmogaus individualių poreikių, atsižvelgiant į amžių ir tai, kiek energijos jis išeikvoja. Tačiau apskaičiuota, kad maždaug 30 % visų per parą gaunamų riebalų turėtų sudaryti augaliniai aliejai (saulėgrąžų, alyvuogių, kukurūzų ir kt.), turtingi nesočiųjų riebiųjų rūgščių.

Nuo 13 iki 15 valandos – pietūs

Šiuo paros metu organizmas geriausiai pasisavina baltymus. Jų turtingas maistas greitai numalšina alkį, apsaugo nuo galvos svaigimo ir silpnumo pojūčio, neišvengiamų laikantis įvairiausių dietų. Tad neatsisakykite sriubos su žuvies, mėsos ar grybų sultiniu, juolab kad sriubos yra tikras balzamas skrandžiui ir žarnynui. Visos jos (ypač tirštos) – puiki gastrito, kolito, cholecistito ir vidurių užkietėjimo profilaktikos priemonė.

Antram patiekalui galite suvalgyti daržovių troškinio, omletą su žaliaisiais žirneliais, žuvies, liesos mėsos su virtomis ar folijoje keptomis bulvėmis, ryžiais, pupelėmis arba makaronais. Tačiau keptų mėsos ir žuvies patiekalų verčiau venkite – jie kaloringesni ir sunkiau virškinami. Mėsą ir žuvį verčiau gaminkite ant garų, troškinkite. Blogiausiu atveju – apkepkite.

Desertui pasirinkite nesaldžius vaisius ir daržovių sultis (pavyzdžiui, pomidorų, morkų).

Pagrindinis produktas pietums – baltymai. Jie – pagrindinė ląstelių ir audinių statybinė medžiaga, jiems talkinant gaminami fermentai bei hormonai. Baltymai taip pat yra vertingas natūralių amino rūgščių – nepakeičiamų kaulų stiprintojų, naujų audinių kūrėjų bei senųjų, pažeistųjų audinių restauratorių – šaltinis.

Gyvulinės kilmės produktai turi gerokai daugiau amino rūgščių nei augaliniai. Maždaug pusė visų į mūsų organizmą su maistu patenkančių baltymų privalo būti gyvulinės kilmės, tad pernelyg nesižavėkite vegetarizmu ir pusbadžio dietomis.

Beje, moterims kiekvieną dieną būtina gauti ne mažiau kaip 50 gramų baltymų.

Nuo 16 iki 17 valandos – pavakariai

Tai paros metas angliavandeniams, tad galite drąsiai paskanauti saldėsių: suvalgykite nedidelį šokoladuką, mėgstamų saldainių, grietininių ledų, šokoladinių putėsių, vaisių salotų, džiovintų vaisių ar uogų mišinių. Galų gale suvalgykite pyragaitį. Tiesa, geriau nekaloringą – su jogurtu, neriebia varške, konservuotais vaisiais ar uogomis.

Nuo 18.30 iki 19 valandos – vakarienė

Rinkitės daržovių, pieniškus, žuvies patiekalus. Mėsa vakariniam valgiui netinka, nes fermentų, atsakingų už mėsiškų patiekalų virškinimą, darbo laikas tuomet jau būna pasibaigęs.

Turėkite omenyje, kad mėsoje gausu jungiamojo audinio kolageno, o jis lėtina virškinimo procesą (štai paprastas pavyzdys: menkė mūsų skrandyje užsibūna 2–3 valandas, jautiena ir vištiena – iki 4 valandų.)

Įkyraus noro dar ko nors užkasti vakarais išvengti padės prieš pat miegą išgerta stiklinė pomidorų sulčių be druskos, natūralaus jogurto, šilto pieno, rūgpienio arba kefyro su riekele duonos.

Pagrindinis patiekalas ir vakarais išlieka angliavandeniai. Būtent jie parūpina daugiau kaip pusę visos paros kalorijų normos ir yra nepakeičiamas energijos šaltinis. Be to, angliavandeniai stimuliuoja ypatingų malonumo hormonų – endorfinų – išsiskyrimą smegenyse, o tai reiškia, gerina nuotaiką ir vaiko depresyvias mintis. Tačiau rinktis vis dėlto turėtumėte sudėtinguosius angliavandenius: jie pasisavinami lėtai, o augalinė ląsteliena praktiškai nesuvirškinama. Užtat jos pluoštai gerina virškinimą, žarnyno peristaltiką, taigi padeda organizmui greičiau ir veiksmingiau atsikratyti atliekų.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
hmm
2012-07-12 12:53
rašo ir nežino ką
tiksliau žino ir rašo, tai ką reikia farmacininkams, gydytojams, maisto (tiksliau chemijos) pramonės korporacijoms.
Organizmas negali išskirti virškinimo fermentų pagal valandas, kadangi dažniausiai jis jų neturi. ir tai nuo to maisto kurį propoguoja valgyti.
paskaitykit apie fermentus: :Hiromi Shinya - Fermentų faktorius. rasite www leonlad.projektas.lt Sveikatai ir grožiui skyriuje.
Lija
2012-06-28 12:28
Įsisavina,tai reiškia,kad organizmas prasmingai panaudoja,o ne kaupia(ypač tose vietose,kur nereikia...)
Neri
2012-06-25 07:29
Bet tai kad svoris neaugtų, kaip tik reikia, kad neįsisavintų, o čia rašo, kuriuo metu kas geriausiai įsisavinama...
Vida
2012-06-20 22:56
Oi tos dietos... Nors ši bent jau racionali atrodo