Amerikos medikai šimtus kalinių užkrėtė sifiliu

Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidento komisija prisipažino, kad 40-tasiais metais Amerikos medikai pažeidė etikos standartus ir norėdami atlikti eksperimentą, užkrėtė šimtus Gvatemalos kalinių lytiškai plintančia liga sifiliu.

Komisija nustatė, kad lytiškai plintančiomis ligomis medikai užkrėtė 1300 žmonių. Pusė iš jų buvo užkrėsti būtent sifiliu. Norėdami tai padaryti, medikai į kalėjimą atvedė sergančias prostitutes, kurios ir išplatino ligą. Kai kurie nuteistieji buvo užkrėsti per odos pažeidimus.

Ekspertai teigia, kad neetiškai pasielgę medikai kalinius traktavo ne kaip žmones. Jie netgi nepranešė, kad nuteistieji dalyvauja eksperimente, kurio tikslas – nustatyti penicilino veiksmingumą gydant sifilį. Eksperimento metu buvo padarytos išvados, kad negaudami gydymo sergantieji gali apakti, likti paralyžuoti visam gyvenimui ar net mirti.

Sifilis, tai bakterinė infekcija, plintanti lytiniu būdu ir dažniausiai pažeidžianti lytinius organus, odą ir gleivines. Tačiau ši liga gali pažeisti ir kitus organus, pvz. smegenis ar širdį. Labiausiai ši liga paplitusi tarp 15-30 metų asmenų, ypatingai tarp homoseksualų. Apsisaugoti nuo šios ligos padarinių galima tik ankstyvoje stadijoje suradus užkratą, priešingu atveju susirgimas gali baigtis mirtimi.


Sifilį sukelia bakterija Treponema pallidum. Dažniausiai užsikrečiama lytiniu būdu. Šios bakterijos yra jautrios šviesai ir temperatūros pokyčiams, todėl užsikrėsti kitais būdais tikimybė labai menka. Dar vienas realus užkrato variantas – kraujo perpylimas.

Skiriamos 4 sifilio stadijos: pirminė, antrinė, latentinė ir tretinė. Pirminėje stadijoje galima aptikti pirmuosius sifilio požymius. Dažniausiai užsikrėtus atsiranda maža opelė kietais kraštais. Simptomai ne už ilgo išnyksta, tačiau bakterija pasilieka.

Antrinė stadija prasideda po 2-10 savaičių nuo opelės atsiradimo. Tuo metu kūną dažniausiai išmuša raudonas kūno bėrimas, pakyla temperatūra, prasideda kūno skausmai. Po antrinės stadijos gali pasireikšti latentinis periodas, kuomet visi simptomai dingsta. Po šio laikotarpio simptomai gali nebepasikartoti, arba pereiti į tretinę stadiją.

Tretinė stadija pasireiškia praėjus 3-4 metams po užsikrėtimo. Šiai stadijai būdingi rimti sveikatos sutrikimai: neurologinės problemos, širdies ir kraujagyslių sistemos pokyčiai.

» Rašyti komentarą